مسجد خاله سلطان قبرس

hala_sultan_tekke_mosque_cyprus1safarafarin-qpr.jpg
hala_sultan_tekke_mosque_cyprus1safarafarin-qpr.jpg hala_sultan_tekke_mosque_cyprus2safarafarin-qpr.jpg hala_sultan_tekke_mosque_cyprus3safarafarin-qpr.jpg hala_sultan_tekke_mosque_cyprus4safarafarin-qpr.jpg hala_sultan_tekke_mosque_cyprus5safarafarin-qpr.jpg
جزیره قبرس در طول تاریخ پر فراز و نشیب خود زیر سلطه چندین امپراتوری بوده که هر کدام از این امپراتوری ها در زمان حکومت خود بناهای مختلفی در جای جای این سرزمین ساخته اند . امروزه این بناها با چندین قرن قدمت به جاذبه هایی ارزشمند تبدیل شده و گوشه ای از پیشینه غنی قبرس را روایت می کنند . مسجد خاله سلطان قبرس (Hala Sultan Tekke Mosque Cyprus) یکی از این جاذبه های دیدنی است که یادگاری از امپراتوری عثمانی بوده و مکانی مقدس برای مسلمانان می باشد . با ما همراه باشید تا در مورد این مسجد تاریخی بیشتر بدانید .
درباره مسجد یا تکیه خاله سلطان در لانارکای قبرس
مسجد خاله سلطان لارناکا در مرکز یک باغ جذاب و دیدنی در غرب دریاچه نمک واقع شده و به عنوان بنایی با سبک معماری عثمانی مورد بازدید گردشگران تور قبرس قرار می گیرد . مسجد حلا سلطان یا تکیه خاله سلطان از مهمترین مکان های زیارتی مسلمانان قبرس بوده و از بخش های مختلفی تشکیل شده است . این مسجد که از جاذبه های گردشگری قبرس به شمار می اید در فاصله 3 کیلومتری غرب لارناکا قرار گرفته و با چندین بار بازسازی تا کنون حفظ شده است تا به عنوان یادگاری از دوران گذشته و همچنین مکانی مقدس مورد بازدید علاقه مندان قرار گیرد .
تاریخچه مسجد خاله سلطان لارناکا
مسجد خاله سلطان یا مسجد ام حرم (Mosque of Umm Haram) که از برترین جاذبه های گردشگری لارناکا محسوب می گردد در یک محیط آرام و بی سر و صدا در کرانه های دریاچه نمک که در گذشته یکی از منابع استخراج نمک بوده بنا شده و یکی از اماکن مقدس مسلمانان می باشد . قابل ذکر است که مجموعه تکیه خاله سلطان از یک مسجد ، مقبره ، مناره ، گورستان و محوطه زندگی برای مردان و زنان تشکیل شده است .
مسجد تاریخی Hala Sultan که به سبک معماری عثمانی ساخته شده متعلق به نیمه اول قرن نوزدهم (سال 1816) بوده و دارای یک مناره و چندین گنبد بزرگ و کوچک زیبا می باشد . در مقابل مسجد یک چشمه هشت ضلعی وجود دارد که حدودا در دوره 1797-1796 توسط فرماندار قبرس ساخته شده است . توجه داشته باشید که اطلاعات مربوط به ساخت و ساز بر روی کتیبه سنگ مرمری به ثبت رسیده است . بر روی کتیبه دیگری که مربوط به سال 1895 است و اخیرا در باغ تکیه کشف شده زیرساخت های لازم برای آوردن آب بر اساس دستورالعمل سلطان عبدالحمید دوم نوشته شده است .
علت اصلی شهرت مسجد خاله سلطان قبرس وجود آرامگاه خاله سلطان یا ام حرم در پشت دیوار مسجد رو به مکه است . بعد از اولین حمله موفقیت آمیز ارتش عرب به لارکانا در سال 648 بعد از میلاد مسیح ، ام حرم به عنوان یکی از نزدیکان حضرت محمد (ص) ، طی حادثه ای از مرکب خود به زمین خورد و در گذشت . خیلی زود خلیفه بزرگ دستور داد به عنوان یادبود ، آرامگاهی برای ام حرم در مکان زمین خوردنش ساخته گردد .
pic014079210001