چشم خدا در بلغارستان

the_eyes_of_god_in_bulgaria6safarafarin-qpr.jpg
the_eyes_of_god_in_bulgaria6safarafarin-qpr.jpg the_eyes_of_god_in_bulgaria5safarafarin-qpr.jpg the_eyes_of_god_in_bulgaria3safarafarin-qpr.jpg the_eyes_of_god_in_bulgaria2safarafarin-qpr.jpg the_eyes_of_god_in_bulgaria1safarafarin-qpr.jpg
غارهای طبیعی با قدمتی دور و دراز همواره از جاذبه های گردشگری بوده و از ارزش تاریخی برخوردار می باشند . در کشور اروپایی بلغارستان نیز چندین غار زیبا و جذاب کشف شده که پروهودنا یا چشم خدا در بلغارستان (The Eyes of God in Bulgaria) یکی از معروف ترین آن هاست . با سفر آفرین همراه باشید تا هم اطلاعاتی در مورد این غار به دست آورید و هم از علت شهرت این جاذبه طبیعی آگاه شوید .
درباره غار پروهودنا یا چشم خدای بلغارستان
در بلغارستان غارهای طبیعی متعددی وجود دارد که غار پروهودنا (Prohodna Cave) یا چشم خدا در بلغارستان به سبب داشتن دو شکاف به شکل چشم در سقف منحصر به فرد شده است . غار پروهودنا کاملا طبیعی و بر اثر فرسایش به وجود آمده و انسان در شکل گرفتن آن نقشی نداشته است . این غار که در فاصله 112 کیلومتری صوفیه و در شمال مرکزی بلغارستان واقع شده یکی از شناخته شده ترین غارهای این کشور و حتی جهان است و هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند . در حقیقت این غار کارست یک پل طبیعی سنگی است که با دسترسی راحت در 2 کیلومتری روستای کارلوکوو (Karlukovo) در استان لووچ (Lovech) قرار گرفته است . چشم خدا که از جاذبه های گردشگری بلغارستان به شمار می آید با طبیعتی زیبا در پیرامون و روشنایی طبیعی یک گزینه ایده آل برای غارنوردی و صخره نوردی است و دارای چندین مسیر در سطح های دشوار و آسان برای کوهنوردان و صخره نوردان می باشد .
غار پروهودنا بلغارستان با 262 متر طول دارای دو ورودی می باشد که ارتفاع قوس ورودی بزرگتر 45 متر و کوچکتر 35 متر است . گردشگران تور بلغارستان با بازدید از این غار فوق العاده احساسی باور نکردنی را تجربه خواهند نمود به طوری که چشم هایی بزرگ آنان را از بالا تماشا می کنند . اگرچه این غار قابل مقایسه با غارهای بزرگ جهان نیست اما در داخل خود دارای فضایی شگفت انگیز بوده و به سبب وجود دو حفره بادامی شکل و مشابه هم در سقف ، که به نظر می رسد به مانند دو چشم غول پیکر به بازدید کننده ها خیره شده اند شهرت یافته است . غار همیشه برای بازدید کنندگان باز است و امکانات لازم برای پرش هیجان انگیز با طناب در دهانه ورودی غار تدارک دیده شده است و علاقه مندان می توانند از آن استفاده کنند .
تاریخچه غار پروهودنا در بلغارستان
این غار نیز همانند بیشتر غارهای موجود در جهان در گذشته های دور تا مدت ها محلی برای زندگی انسان ها بوده است . غار Prohodna که از جذاب ترین دیدنی های بلغارستان محسوب می گردد از دوران پارینه سنگی سرپناه انسان ها بوده و اولین اثر از تاریخ حضور انسان در این غار به عصر حجر ، در حدود 70 هزار سال پیش باز می گردد . اما امروزه به خانه هزاران خفاش و 45 نوع مختلف حیوان تبدیل شده است . این غار در سال 1921 توسط یک دانشمند بلغاری کشف شد و سال ها بعد به موجب جلوگیری از تخریب آن در ماه ژوئن سال 1996 ، به عنوان غار طبیعی ملی اعلام شد . باستان شناسان طی کاوش هایی که در این غار انجام داده اند اثاری چون چاقویی از جنس دندان گراز وحشی ، چاقوهایی از جنس استخوان پرندگان و انواع دیگری از چاقو ، انواع سرامیک ، اثری از گندم سوخته و مجسمه برنزی از ادوار گذشته یافته اند که هر کدام از این اشیا در موزه های بلغارستان نگهداری می شوند .
دالان های چشم خدا در بلغارستان
گردشگران تور بلغارستان بعد از طی مسافتی 200 متری از ورودی ، به ابتدای دو دالان می رسند که دالان سمت راست از چندین اتاق تشکیل شده و دارای فضایی گرم و خشک می باشد . این دالان دارای ورودی با ارتفاع 2.5 متر و عرض 5.7 متر است . در قسمت جلوتر دالان وسیع تر می شود و یک تالار مستطیل شکل به ابعاد 50 متر طول و 10 الی 15 متر عرض نمایان می گردد . دالان سمت چپ نیز بیش از 2 کیلومتر طول دارد و یک رودخانه کوچک در امتداد آن موجب تشکیل دریاچه ها و آبشارهای مینیاتوری شده است که با عبور از سالن اصلی به رودخانه اسام می پیوندد .
pic905169210001