موزه ملی باستان شناسی صوفیه

national_archaeological_museum_sofia6safarafarin-q.jpg
national_archaeological_museum_sofia6safarafarin-q.jpg national_archaeological_museum_sofia4safarafarin-q.jpg national_archaeological_museum_sofia3safarafarin-q.jpg national_archaeological_museum_sofia2safarafarin-q.jpg national_archaeological_museum_sofia1safarafarin-q.jpg
گردشگران تور بلغارستان با مراجعه به موزه های این کشور می توانند با تاریخ ، فرهنگ و پیشینه پربار آن آشنا شده و سیری در تاریخ داشته باشند . یکی از موزه های دیدنی این کشور موزه ملی باستان شناسی صوفیه (National Archaeological Museum Sofia) است که در ادامه به معرفی آن پرداخته شده است . با ما همراه باشید .
درباره موزه ملی باستان شناسی بلغارستان
موزه ملی باستان شناسی صوفیه در مرکز پایتخت بلغارستان واقع شده و با چندین سالن مملو از آثار دیدنی ، زیر نظر آکادمی علوم بلغارستان اداره می گردد . موزه ملی باستان شناسی در بزرگترین و قدیمی ترین مسجد عثمانی موجود در صوفیه راه اندازی شده و اشیا و اثاری نفیس از ادوار مختلف به نمایش گذاشته است . این موزه که از جاذبه های گردشگری بلغارستان به شمار می آید بیش از یک قرن قدمت داشته و در سال 1905 میلادی به طور رسمی افتتاح شده است . عملیات ساخت مسجدی که امروزه این موزه در آن برپاست در سال 1451 زیر نظر ولی محمود پاشا آغاز شد اما با مرگ وی در سال 1474 بهره برداری از این مسحد به تعویق افتاد تا اینکه در سال 1494 بعد از گذشت 43 سال این مسجد عثمانی تکمیل شد .
بخش های مختلف موزه باستان شناسی صوفیه
موزه ملی باستان شناسی بلغارستان با 5 سالن نمایشگاهی از جاذبه های گردشگری صوفیه محسوب می گردد و شامل سالن مرکزی ، پیش از تاریخ ، قرون وسطی ، خزانه و یک نمایشگاه موقت ویژه می باشد . سالن ماقبل تاریخ در طبقه پایین بال شمالی واقع شده و مجموعه ای از اقلام مربوط به 1600000 سال تا 1600 سال قبل از میلاد مسیح را به نمایش گذاشته است . این کلکسیون شامل یافته های مختلف از غارهای مختلف بلغارستان ، ابزارهای استفاده شده توسط انسان های اولیه ، نقاشی ها ، سرامیک های ساده ، آیتم های آیینی و بسیاری دیگر می باشد . در حالت کلی این سالن به دوره های پارینه سنگی ، نوسنگی ، چالکلیتیک و عصر برنز تقسیم بندی شده است .
سالن خزانه در بخش شرقی ساختمان قرار گرفته و آثاری از اواخر دوره برنز تا دوره باستان در آن جای داده شده است . گنجینه های Valchitran و Lukovit که از مشهورترین گنجینه های بلغاری هستند در این بخش قرار گرفته اند . سالن اصلی در طبقه اول ساختمان اصلی واقع شده و میزبان مجموعه ای از اقلام گوناگون از تراس باستان ، یونان و روم تا قرون وسطی است . قسمت قرون وسطایی نیز طبقه دوم ساختمان اصلی را به خود اختصاص داده و شامل یک گالری از کتاب های قرون وسطی ، کارهای چوبی ، نقاشی ، اشیاء فلزی و موارد دیگر از این دوران می باشد .
ساعت کاری و بلیط موزه ملی باستان شناسی شهر صوفیه
موزه National Archaeological بلغارستان به عنوان یکی از دیدنی های صوفیه ، در بخش مرکزی این شهر واقع شده و روزهای دوشنبه تعطیل می باشد . این موزه از ماه می تا اکتبر از ساعت 10 صبح تا 6 بعد از ظهر و از ماه نوامبر تا آوریل از ساعت 10 صبح تا 5 بعد از ظهر پذیرای مراجعه کنندگان است و گردشگران تور بلغارستان برای بازدید از این مجموعه ارزشمند باید بلیط تهیه کنند . مبلغ بلیط ورودی برای بزرگسالان 10 لوا ، برای دانش آموزان 2 لوا و برای افراد با معلولیت جسمی رایگان می باشد .
pic399959210001