تئاتر رومی پلودیو

plovdiv_roman_theatre6safarafarin-qpr.jpg
plovdiv_roman_theatre6safarafarin-qpr.jpg plovdiv_roman_theatre5safarafarin-qpr.jpg plovdiv_roman_theatre4safarafarin-qpr.jpg
امپراتوری روم به سبب داشتن قدرت زیاد دارای قلمرو بسیار وسیعی بوده و در بخش های مختلف حکومت خود ابنیه تاریخی متعددی به یادگار گذاشته است که تئاترهای رومی از جمله این بناهاست . کشور بلغارستان نیز در گذشته ای دور زیر سلطه این امپراتوری قدرتمند بوده و چندین بنای با ارزش از ان دوران را در خود جای داده است . تئاتر رومی پلودیو (Plovdiv Roman theatre) یکی از معدود سازه های رومی باقی مانده در بلغارستان است که با وجود داشتن قدمتی زیاد هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد . با سفر آفرین همراه باشید تا در مورد این آمفی تئاتر بیشتر بدانید .
درباره آمفی تئاتر رومی بلغارستان در شهر تاریخی پلودیو
تئاتر رومی پلودیو یکی از زیباترین تئاترهای باستانی جهان است که در مرکز شهر پلودیو واقع شده و با قدمتی بیش از 18 قرن یکی از برترین جاذبه های گردشگری این شهر می باشد . آمفی تئاتر رومی شهر پلودیو در قرن دوم میلادی ساخته شده و هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد . در واقع این ساختمان هر ساله میزبان برخی از بهترین رویدادها مانند فستیوال بین المللی فولکلور ، جشنواره اپرا با عنوان اپرای باز و فستیوال راک است . این بنا که از جاذبه های گردشگری بلغارستان به شمار می آید می تواند بین 5 هزار تا 7 هزار تماشاگر را در خود جای دهد . امروزه این تئاتر باستانی به سمبل شهر تاریخی پلودیو تبدیل شده و زیر نظر شهرداری این شهر فعالیت می کند .
اطلاعاتی در مورد تئاتر باستانی پلودیو
تئاتر رومی پلودیو در طرح کلی ، یک نیم دایره با قطر بیرونی 82 متر است که صندلی های تماشاگر در ان به سمت جنوب ، به سمت شهر باستانی و کوه های Rhodope واقع شده است . این آمفی تئاتر به دو بخش صندلی (auditorium) و استیج (orchestra) تقسیم می گردد که جایگاه تماشاچیان صحنه را به شکل نعل اسبی با قطر 26.64 متر احاطه نموده است . محل استقرار تماشاچیان در فضای آزاد بوده و شامل 28 ردیف متمرکز از صندلی های مرمری می باشد . این بنا در گذشته کاربردهای مختلفی داشته و از ان به عنوان مکانی برای اجرای تئاتر ، برگزاری بازی های گلادیاتور ، شکار و مجمع عمومی رومیان استفاده می شده است .
Roman theatre که از برترین دیدنی های بلغارستان و جاذبه های گردشگری پلودیو برای گردشگران می باشد سالانه میزبان تعداد زیادی مراجعه کننده هم برای ارزش تاریخی اش و هم برای دیدن رویدادهای مختلف می باشد . در ورودی این تئاتر ، ستون سنگی یادبودی با کتیبه های یونانی به چشم می خورد که بر روی سنگ مرمر حکاکی شده است . توجه داشته باشید که تئاتر رومی یکی از معدود مکان های رومی باقی مانده در بلغارستان است که تا کنون حفظ شده است . چندین سبک مختلف و کتیبه های گوناگون به زبان یونانی در سالن آمفی تئاتر وجود دارد که گردشگران تور بلغارستان می توانند از ان ها بازدید نمایند .
pic645759210001