معبد آگوستوس و روم آنکارا

temple_of_augustus_and_roma_in_ankara5safarafarin.jpg
temple_of_augustus_and_roma_in_ankara5safarafarin.jpg temple_of_augustus_and_roma_in_ankara4safarafarin.jpg temple_of_augustus_and_roma_in_ankara6safarafarin.jpg temple_of_augustus_and_roma_in_ankara3safarafarin.jpg
آنکارا به عنوان یکی از شهرهای مهم و تاریخی ترکیه از قدیم الایام تا کنون از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و آثار تاریخی موجود در آن هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کنند . یکی از قدیمی ترین دیدنی های این شهر معبد آگوستوس و روم آنکارا (Temple of Augustus and Roma in Ankara) است که قدمت آن به سال ها پیش از میلاد بر می گردد . با سفر آفرین همراه گردید تا اطلاعاتی در مورد این معبد باستانی کسب کنید .
درباره معبد آگوستوس و روم در آنکارا
بعد از اینکه اناتولی مرکزی به تسخیر امپراتوری روم در آمد بنا به یافته ها معبد آگوستوس و روم آنکارا در سال 25 پیش از میلاد به دست آگوستوس اکتاویان ساخته شد . امروزه معبد آگوستوس و روم در منطقه اولوس واقع شده و به عنوان سایتی تاریخی مورد استفاده محققان و کاوشگران قرار می گیرد . این معبد که از جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می اید با قدمتی بیش از 2 هزار سال گردشگران بسیاری را به سوی خود فرا می خواند . معبد آگوستوس که با نام آنکی رانوم (Ancyranum Monumentum) نیز شناخته می شود در محله حاجی بایرام آنکارا واقع شده و گردشگران تور آنکارا با بازدید از آن می توانند یکی از مهمترین بناهای تاریخی شهر را ببینند .
در قرن دوم بعد از میلاد مسیحیت معبد آگوستوس و روم آنکارا توسط رومی ها گسترش یافت و با افزودن بخش های مختلف و اعمال تغییرات توسط این امپراتوری ، سعی شد تا به آن شکوه و جذابیت ویژه ای بخشیده شود . این معبد تا قرن 5 و 6 میلادی بدون تغییر و به همان شکل باقی ماند اما در ادامه توسط رومی های شرقی تغییر کاربری داده و فعالیت خود را به عنوان کلیسایی ارزشمند دنبال نمود . در آن زمان این مکان به عنوان یکی از معروف ترین کلیساهای ترکیه محسوب می شد . در سال 1428-1427 پس از مرگ حاجی بایرام ولی (شاعر به نام ، صوفی سرشناس و بنیانگذار فرقه بایرامی) مسجد اختصاص داده شده به وی در کنار معبد Augustus and Rome ساخته شد و یکی از دیوارهای آن به دیوار معبد قدیمی آگوستوس استوار شد .
معماری معبد آنکارا قبل از تبدیل شدن به خرابه ای باستانی
معبد تاریخی آگوستوس آنکارا در بخش بیرونی خود 36 متر عرض و نزدیک به 55 متر طول دارد . پانزده ستون در امتداد هر دو طرف طولانی بنا تعبیه شده در حالی که طرف کوتاهتر آن هر کدام با هشت ستون تزئین شده اند . علاوه بر این 4 ستون در قسمت جلوی ساختمان و 2 ستون در بخش انتهای بنا ساخته شده اند . معبد بر روی پلتفرمی با 2 متر ارتفاع احداث شده و از بخش های مختلفی تشکیل شده است . توجه داشته باشید که بعد از تبدیل معبد به کلیسا تغییراتی بر روی معماری آن انجام پذیرفت .
این معبد از طرف صندوق آثار تاریخی جهان یکی از در معرض خطرترین آثار ترکیه معرفی شد تا اینکه در سال 2016 منطقه حاجی بایرام به همراه مسجد حاجی بایرام ومعبد آگوستوس و روم به لیست آزمایشی میراث جهانی یونسکو اضافه شد . امروزه ورود به داخل معبد ممنوع بوده و گردشگران تور آنکارا فقط از بیرون می توانند شاهد این اثر تاریخی ارزشمند باشند . برخی از دیدنی های آنکارا مانند موزه تمدن آناتولی آنکارا و حمام رومی ها در شعاع یک کیلومتری معبد قرار گرفته اند لذا گردشگران می توانند با صرف زمانی اندک از این اماکن دیدن کنند .
pic689249210001