شهر پلودیو بلغارستان

plovdiv_bulgaria6safarafarin-qpr.jpg
plovdiv_bulgaria6safarafarin-qpr.jpg plovdiv_bulgaria5safarafarin-qpr.jpg plovdiv_bulgaria4safarafarin-qpr.jpg plovdiv_bulgaria3safarafarin-qpr.jpg plovdiv_bulgaria2safarafarin-qpr.jpg
بلغارستان دارای شهرهای مختلفی است که برخی از ان ها به سبب داشتن اماکن دیدنی متعدد برای گردشگران تور بلغارستان جذاب خواهد بود . شهر پلودیو بلغارستان (Plovdiv Bulgaria) به عنوان یکی از شهرهای بزرگ و مهم این کشور اروپایی در جنوب مرکزی آن واقع شده و با دو قسمت قدیمی و مدرن گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند . برای آشنایی بیشتر با این شهر تاریخی با سفر آفرین همراه باشید .
درباره شهر بزرگ پلودیو در بلغارستان
شهر پلودیو یکی از مهمترین شهرهای بلغارستان از نظر اقتصادی ، فرهنگی ، گردشگری ، تاریخی و آموزشی است و با قدمتی چند هزار ساله جاذبه های مختلفی را در خود جای داده است . شهر پلودیو که از قدیمی ترین شهرهای اروپا محسوب می گردد در یک منطقه حاصلخیر در جنوب مرکزی بلغارستان واقع شده و بر روی هفت تپه سینیت که برخی از آن ها 250 متر ارتفاع دارند گسترده شده است . توجه داشته باشید که به دلیل وجود این تپه ها گاهی به پلودیو شهر هفت تپه نیز گفته می شود . این شهر که هر ساله میزبان گردشگران بسیاری است دارای دو بخش قدیمی و مدرن است که بخش قدیمی آن از نظر معماری در میان شهرهای بلغارستان سرآمد می باشد .
پلودیو که بعد از صوفیه بزرگترین شهر بلغارستان به شمار می آید بر طبق سرشماری سال 2015 بیش از 341 هزار نفر جمعیت دارد و 544628 نفر در مناطق شهری آن زندگی می کنند . پلودیو با وسعتی بیش از 101 هزار کیلومتر مربع کمتر از 0.1 درصد از مساحت کل بلغارستان را به خود احتصاص داده و با وجود 3769 نفر در هر کیلومتر مربع از پرجمعیت ترین شهرهای این کشور می باشد . Plovdiv با قدمتی هزاران ساله قبل از آنکه به شهر اصلی امپراتوری روم تبدیل گردد محل سکونت تراکیان بود . پلودیو بعدها به دست امپراتوری های روم و عثمانی افتاد و در نهایت به بلغارستان ملحق شد .
آب و هوای پلودیو بلغارستان
شهر پلودیو بلغارستان دارای آب و هوای نیمه گرمسیری و مرطوب با تاثیرات مرطوب قاره ای است و در تابستان ها هوایی گرم ، نسبتا خشک و آفتابی دارد به طوری که در ماه های جولای و آگوست بیشینه دما به 33 درجه سانتیگراد نیز می رسد . در این شهر پاییز از اواخر سپتامبر آغاز می گردد و زمستان ها معمولا هوا سرد و برفی است . به طور متوسط در این شهر 15 روز دارای پوشش برف است و عمق متوسط پوشش برف 2 تا 4 سانتی متر است و حداکثر به طور معمول 6 تا 13 سانتی متر می باشد . در این شهر زیبا بهار در ماه مارس فرا می رسد در این فصل روزها معتدل بوده و در اواسط بهار هوا نسبتا گرم می شود . متوسط رطوبت نسبی در این شهر 73 درصد است و بالاترین رطوبت مربوط به ماه دسامبر با 86 درصد و کمترین رطوبت مربوط به ماه آگوست با 62 درصد می باشد .
جاذبه های گردشگری بلغارستان در شهر تاریخی پلودیو
بر طبق یافته های محققان قدمت شهر پلودیو بلغارستان به 8 هزار سال پیش یا 6 هزار سال قبل از میلاد می رسد که وجود دژها وبرج های نظامی و حفاظتی ، سنگفرش های باشکوه و مستحکم ، سیستم مهندسی بی نظیر در ساخت بناها ، ابنیه تاریخی متعدد و ساختمان هایی با معماری فوق العاده ، پلودیو را به عنوان یکی از زیباترین مراکز توریستی در بلغارستان مطرح ساخته است . رومی ها و به ویژه عثمانی ها ، دو امپراتوری مقتدری بودند که در طول سال ها حضور و حکمرانی خود در این سرزمین شاهکارهای معماری بی شماری از خود بر جای گذاشتند . مسجد بزرگ پلودیو یادگار دوران حاکمیت عثمانی در این سرزمین است که در مرکز شهر پلودیو خودنمایی می کند . سالن تئاتر رومی نیز به جای مانده از تسلط رومی ها بر این منطقه است که به یکی از جاذبه های گردشگری پلودیو و دیدنی های بلغارستان تبدیل شده است .
pic227729210001