قلعه‌ بلوگرادچیک بلغارستان

belogradchik_fortress_bulgaria5safarafarin-qpr.jpg
belogradchik_fortress_bulgaria5safarafarin-qpr.jpg belogradchik_fortress_bulgaria3safarafarin-qpr.jpg belogradchik_fortress_bulgaria2safarafarin-qpr.jpg belogradchik_fortress_bulgaria1safarafarin-qpr.jpg
کشور بلغارستان دارای جاذبه های متعددی است که برخی از ان ها با قدمتی چند صد ساله از ارزش تاریخی و فرهنگی ویژه ای برخوردارند به طوری که سالانه گردشگران بسیاری از این جاذبه ها دیدن می کنند . قلعه‌ بلوگرادچیک بلغارستان (Belogradchik Fortress Bulgaria) یکی از این جاذبه های تاریخی است که در گذشته کاربرد نظامی داشته و برای محافظت از مناطق اطراف از این دژ استفاده می شده است . برای آشنایی بیشتر با قلعه‌ قدیمی بلوگرادچیک با سفر آفرین همراه باشید .
درباره قلعه‌ بلوگرادچیک در بلغارستان
قلعه‌ بلوگرادچیک بلغارستان با قدمتی که به دوران سلطه رومیان برمی گردد بیش از 10 هزار مترمربع وسعت دارد و با قرار گیری در میان صخره های کوتاه و بلند از مستحکم ترین دژهای نظامی بلغارستان محسوب می شود . قلعه بلوگرادچیک در قسمت شمال غربی بلغارستان و در نزدیکی شهر بلوگرادچیک واقع شده و از برترین جاذبه های گردشگری بلغارستان در این ناحیه و سراسر این کشور اروپایی به شمار می آید . موقعیت این قلعه تاریخی در میان صخره ها و دامنه های شمالی کوه های بالکان سبب شده تا این قلعه در زمان سلسله های مختلف رومی ، بیزانس و عثمانی نقشی اساسی در سرکوب شورش های منطقه داشته باشد .
تاریخچه قلعه باستانی بلوگرادچیک بلغارستان
قلعه‌ اولیه بلوگرادچیک در زمانی که منطقه شمال غربی بلغارستان در زیر سلطه رومی ها بود بنا شد و در گذر زمان با به روی کار آمدن سلسله های مختلف بر وسعت آن افزوده شد . دیوارهای قلعه بلوگرادچیک بلغارستان در زمانی که کاربرد نظامی داشت از نقاط قوت آن محسوب می شد چرا که این دیوارها دارای 2 متر ضخامت و حداکثر 12 متر ارتفاع می باشند البته باید گفت که این دیوارها تنها در بخش شمال غربی و جنوب شرقی قلعه ساخته شدند چرا که سایر بخش های محوطه توسط صخره ها احاطه شده اند . این دژ روی صخره هایی تماشایی متعلق به توده‌ سنگ بلوگرادچیک واقع شده و از ماسه سنگ هایی با شکل عجیب و صخره های کنگلومرایی تشکیل می شود که به نظر شبیه انسان و اشیا هستند . ارتفاع برخی از این صخره ها به 200 متر می رسد وهمچنین صخره هایی که در پس زمینه‌ قلعه قرار دارند حدود 70 متر ارتفاع دارند .
قلعه کالتو یا قلعه بلوگرادچیک به عنوان یکی از دیدنی های بلغارستان ، در زمان امپراتوری رومیان به منظور کنترل جاده های منتهی به قلعه بنا شده و امروزه به عنوان یادگاری از این دوره مورد بازدید گردشگران تور بلغارستان قرار می گیرد . طی قرون متمادی ، سلسله های مختلفی از قلعه استفاده کرده اند که بیزانس ها یکی از آن ها بوده اند . در قرن چهاردهم ، ایوان استراسیمیر قلعه‌ قدیمی را گسترش داد و پادگان های مستحکمی را جلوی توده های صخره ای ایجاد نمود . در آن زمان قلعه تبدیل به یکی از مهمترین سنگرهای این ناحیه شده بود . در پایان این قرن ، قلعه‌ Belogradchik توسط عثمانی ها اشغال شد که آن را بیشتر توسعه داده و از آن برای سرکوب شورش های محلی استفاده می کردند . تا قرن 19 همچنان از بلوگرادچیک برای مقاصد نظامی و دفاعی استفاده می شد . در سال 1850 قلعه‌ بلوگرادچیک نقشی اساسی در سرکوب شورش بلوگرادچیک توسط عثمانی ها ایفا کرد . آخرین باری که از قلعه برای مقاصد جنگی استفاده شد در جنگ سال 1885 بین صربستان و بلغارستان بود .
pic202729210001