پارک ملی مرکزی بالکان در بلغارستان

central_balkan_national_park_bulgaria2safarafarin.jpg
central_balkan_national_park_bulgaria2safarafarin.jpg central_balkan_national_park_bulgaria5safarafarin.jpg central_balkan_national_park_bulgaria4safarafarin.jpg central_balkan_national_park_bulgaria3safarafarin.jpg
طبیعت زیبا و فوق العاده در کنار جاذبه های تاریخی و دیدنی از کشور بلغارستان مقصدی ایده آل برای سفر ساخته است . پارک های ملی این کشور با تنوع در گونه های گیاهی و جانوری و همچنین محدوده ای وسیع می توانند گوشه ای از زیبائی های طبیعی بلغارستان را به علاقه مندان ارائه دهند . با ما همراه باشید تا با پارک ملی مرکزی بالکان در بلغارستان (Central Balkan National Park Bulgaria) آشنا گردید . این پارک یکی از وسیع ترین مناطق حفاظت شده بلغارستان می باشد .
درباره پارک ملی مرکزی بالکان در بلغارستان
پارک ملی مرکزی بالکان که از بزرگترین مناطق محافظت شده در بلغارستان می باشد در قلب این کشور و در قسمت های مرکزی و بالاتر کوه های بالکان قرار گرفته است . ارتفاع این پارک ملی از حدود 500 متر متغیر است به طوری که کمترین ارتفاع این منطقه مربوط به نزدیکی شهر کرلوو با حدود 500 متر بالاتر از سطح دریا و بیشترین ارتفاع مربوط به قله بوتو (Botev) با ارتفاع 2376 متر بالاتر از سطح دریا می باشد . این منطقه زیبا که از جاذبه های گردشگری بلغارستان به شمار می آید در 31 اکتبر 1991 میلادی به منظور حفاظت از اکوسیستم های طبیعی ، گونه های گیاهی و جانوری و همچنین زیستگاه این گونه ها به عنوان پارک ملی معرفی شد .
اطلاعاتی در مورد پارک مرکزی بالکان در بلغارستان
پارک ملی مرکزی بالکان در بلغارستان با محدوده ای به وسعت 716.69 کیلومتر مربع سومین منطقه بزرگ حفاظت شده در این کشور است که دارای 85 کیلومتر طول در امتداد غرب به شرق و عرض متوسط 10 کیلومتر می باشد . این پارک 5 ایالت از 28 استان بلغارستان را پوشش می دهد . پارک ملی مرکزی بالکان که یکی از بزرگترین و با ارزش ترین مناطق حفاظت شده در اروپا است گونه های مختلف جانوری را در خود جای داده که از جمله این گونه ها می توان به 59 گونه از پستانداران ، 224 گونه از پرندگان ، 14 گونه از خزندگان ، 8 گونه از دوزیستان ، 6 گونه از ماهی ها و همچنین 2387 گونه از بی مهرگان اشاره نمود .
در پارک ملی مرکزی بالکان به عنوان یکی از دیدنی های بلغارستان 56 درصد از مساحت کل به جنگل هایی با گونه های مختلف گیاهی اختصاص یافته است . در این منطقه محافظت شده 166 گونه شناخته شده از گیاهان دارویی وجود دارد همچنین 229 گونه از خزه ها ، 256 گونه از قارچ ها و 208 گونه از جلبک ها در این منطقه به چشم می خورند . محدوده پارک شامل مراتع بزرگ کوهستانی ، سنگ های عمودی سنگی ، پرتگاه ها ، دره های عمیق ، آبشارها و قله های متعدد (که حدود 20 قله در ارتفاع 2 هزار متر و بیشتر قرار دارند) می باشد . پارک ملی مرکزی بالکان یک نقطه مورد علاقه برای گردشگران تور بلغارستان ، طبیعت دوستان و محققان است .
pic600129210001