پارک ملی پیرین بلغارستان

pirin_national_park_bulgaria2safarafarin-qpr.jpg
pirin_national_park_bulgaria2safarafarin-qpr.jpg pirin_national_park_bulgaria6safarafarin-qpr.jpg pirin_national_park_bulgaria5safarafarin-qpr.jpg pirin_national_park_bulgaria4safarafarin-qpr.jpg
در تور بلغارستان می توان از زیبائی های طبیعی نهایت استفاده را برد چرا که این کشور با قرارگیری در قاره سبز دارای طبیعت فوق العاده ای است . در این کشور سه پارک ملی وجود دارد که پارک ملی پیرین بلغارستان (Pirin National Park Bulgaria) یکی از ان هاست با ما همراه باشید تا با این پارک و منطقه حفاظت شده بیشتر آشنا گردید .
درباره پارک ملی پیرین در بلغارستان
پارک ملی پیرین بلغارستان بخش بزرگی از کوه های پیرین در جنوب غربی بلغارستان را به خود اختصاص داده با زیبائی های چشم نواز در استان بلاگووگراد واقع شده است . پارک ملی پیرین به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری بلغارستان در نزدیکی شهر بانسکو قرار گرفته و یکی از سه پارک ملی موجود در این کشور اروپایی می باشد . این پارک در ارتفاع 950 تا 2914 متری پراکنده شده و با زیبائی ها و چشم اندازهای نفسگیر چشم هر بیننده ای را خیره می سازد . پارک ملی پیرین در محدوده هفت شهرداری گسترده شده و دارای گونه های مختلف گیاهی و جانوری می باشد . توجه داشته باشید که در قلمرو این پارک زیبا ، مکان های پر جمعیت وجود ندارد .
اطلاعاتی در مورد پارک شگفت انگیز پیرین در کشور بلغارستان
همانگونه که بیان شد پارک ملی پیرین بلغارستان در قسمت جنوب غربی این کشور واقع شده و در 18 نوامبر سال 1962 به عنوان پارک ملی و منطقه ای حفاظت شده به منظور نگهداری از اکوسیستم های طبیعی و مناظر طبیعی با جوامع گیاهی و حیوانی و زیستگاه آن ها معرفی گردید . این منطقه که پارک ملی Vihren نیز نامیده می شود در زمان تاسیس فقط 67.36 کیلومتر مربع را پوشش می داد اما به مرور بر وسعت ان افزوده گردید تا اینکه امروز 403.36 کیلومتر مربع را در قلمرو خود جای داده است . پارک ملی Pirin در سال 1983 میلادی به فهرست سایت های میراث جهانی یونسکو اضافه شد .
پيرين درون منطقه ای با آب وهوای مدیترانه قاره ای قرار دارد و بخش های بالاتر آن به دليل ارتفاع از آب و هوای آلپی برخوردار می باشند . این منطقه غالبا در اواخر پاییز و زمستان ، دارای بارندگی های مکرر و زیاد است و ماه های تابستان معمولا گرم و خشک می باشد . عمده شهرت پیرین برای 118 دریاچه یخبندان آن است که بزرگترین و عمیق ترین این دریاچه ها با نام Popovo شناخته می شود . همچنین در محدوده این پارک چندین یخچال کوچک مانند Snezhnika و Banski Suhodol وجود دارد که از جنوبی ترین یخچال های اروپا به شمار می آیند .
بیش از 57 درصد از مساحت Pirin National Park را جنگل ها تشکیل می دهند که از این وسعت حدود 95 درصد شامل جنگل های مخروطی می باشند . متوسط سن جنگل ها 85 سال است و قدیمی ترین درخت بلغارستان با سن تقریبی 1300 سال ، کاج بیکوشف ، در این پارک واقع شده است . حیوانات پارک ملی پیرین متفاوت هستند از جمله این حیوانات می توان به 45 گونه از پستانداران ، 159 گونه از پرندگان ، 11 گونه از خزندگان ، 8 گونه از دوزیستان و 6 گونه از ماهی ها اشاره نمود . از مناظر جذاب این پارك که خود از دیدنی های بلغارستان محسوب می گردد می توان از دریاچه های یخی ، غارها و آبشارها نام برد . پیرین را می توان یكی از زیباترین كوه های بلغارستان دانست .
pic904029210001