چشمه های آب گرم و معدنی هایمانا آنکارا

haymana3safarafarin-qpr.jpg
haymana3safarafarin-qpr.jpg haymana5safarafarin-qpr.jpg haymana4safarafarin-qpr.jpg
در آنکارا به عنوان شهری با پیشینه غنی جاذبه های تاریخی و طبیعی متعددی وجود دارد که گردشگران تور انکارا و ترک ها با بازدید و استفاده از آن ها می توانند سفر را به کام خود شیرین تر سازند . چشمه های آب گرم و معدنی هایمانا آنکارا یکی از این جاذبه هاست که با خواص درمانی خود سالانه مراجعه کننده بسیاری از اقصی نقاط ترکیه و جهان دارد . با سفر آفرین همراه باشید تا بیشتر در مورد این چشمه های آب گرم و معدنی بدانید .
درباره چشمه های آب گرم و معدنی هایمانا در آنکارا
چشمه های آب گرم و معدنی هایمانا آنکارا در ناحیه ای به نام هایمانا در بخش جنوبی آنکارا در منطقه آناتولی مرکزی واقع شده و یکی از 6 چشمه اب معدنی موجود در استان آنکارا می باشد . چشمه های آب گرم و معدنی هایمانا حدود 72 کیلومتر تا پایتخت فاصله دارند و وجود مواردی چون کلسیم ، سدیم ، منگنز ، بی کربنات و کربن دی اکسید در آب های این چشمه ها سبب شده تا برای درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار گیرد . دمای آب چشمه 46 درجه است و بدون نیاز به ترکیب آن با آب سرد ، قابل استحمام بوده و متخصصین ، این ویژگی را یکی از عوامل خاصیت شفابخشی این آب در درمان بیماری ها می دانند .
چشمه های آب معدنی هایمانا که از جاذبه های گردشگری آنکارا به شمار می آید دارای ارزش تاریخی بوده و در دوران رومی ها ، بیزانسیون ، سلجوقیان و عثمانیان نیز مورد استفاده بوده است . سرچشمه ها و منابع آبگرم هایمانا کاپلیجا غنی بوده و با دادن 4 لیتر آب در ثانیه می تواند روزانه آب مورد نیاز برای استحمام 1000 نفر را تامین کند . همانگونه که بیان شد در استان آنکارا 6 چشمه آب گرم و معدنی به نام های کیزیلجا حامام کاپلیجا در ۸۰ کیلومتری شمال آنکارا ، هایمانا کاپلیجا در ۷۲ کیلومتری جنوب آنکارا و در فاصله ۵۷ ، ۸۵ ، ۳۰ و ۸۰ کیلومتری شمال غرب آنکارا به ترتیب آیاش کاپلیجا ، دوتلو کاپلیجا ، ملیک شاه در چوبوک و مالیکوی در پولاتلی وجود دارد که گردشگران به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه می توانند از ان ها استفاده نموده و از خواص درمانی آن ها لذت ببرند .
اطلاعاتی در مورد منطقه و شهر هایمانا
ناحیه هایمانا که جایگاه چشمه های آب گرم و معدنی هایمانا آنکارا می باشد با مساحتی بالغ بر 2900 کیلومتر مربع و ارتفاع 1259 متری از سطح دریا در جنوب پایتخت و در فاصله 72 کیلومتر آن واقع شده و بر طبق سرشماری سال 2010 دارای 33886 نفر جمعیت می باشد از این تعداد 9091 نفر متعلق به شهر هایمانا و بقیه در مناطق اطراف آن اقامت دارند . هایمانا به سبب داشتن چشمه های آب گرم و حمام های ترکی مشهور است و آب های آن برای درمان برخی از بیماری ها خصوصا آرتروز بسیار مفید و شفا بخش می باشد .
pic588819210001