مقبره آتاتورک در آنکارا

an-tkabir5safarafarin-qpr.jpg
an-tkabir5safarafarin-qpr.jpg an-tkabir1safarafarin-qpr.jpg an-tkabir4safarafarin-qpr.jpg an-tkabir3safarafarin-qpr.jpg an-tkabir2safarafarin-qpr.jpg
گردشگران با سفر به آنکارا با طیف وسیعی از بناهای ارزشمند و دیدنی مواجه خواهند شد که برخی دارای قدمت چند صد ساله و یا حتی هزاران ساله بوده و برخی دیگر نیز مربوط به قرون اخیر هستند . مقبره آتاتورک در آنکارا یکی از بناهای دیدنی است که در سال های میانی قرن بیستم ساخته شده و قدمت آن کمتر از یک قرن می باشد . با سفر آفرین همراه باشید تا در ادامه از این مقبره بیشتر بدانید .
درباره آنیت کابیر یا آنت کبیر در آنکارا
مقبره آتاتورک در آنکارا با ترکیبی از معماری سنتی و جدید بر فراز تپه ای در بخش مرکزی آنکارا واقع شده و یکی از نمادهای این شهر تاریخی به شمار می آید . این مقبره در واقع آرامگاه ابدی مصطفی کمال آتاتورک ، اولین رئیس جمهور ترکیه است که در راه استقلال این کشور از هیچ تلاشی فروگذار نبوده و نقشی پررنگ ایفا نموده است . آنیت کابیر (Anıtkabir) یا آنیت قابیر از جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می آید و طرح آن از میان ده ها طرحی که توسط معماران برجسته برای رقابت ارائه شده بود برگزیده و ساخته شده است . بنای کنونی آرامگاه آتاتورک براساس طرح مشترک امین اونات (Emin Onat) و دکتر ارهان آردا (Orhan Arda) بنا شده و از بخش ها و قسمت های مختلف تشکیل شده است . توجه داشته باشید که بعد از مرگ آتاتورک در سال 1938 در کاخ دولما باغچه استانبول تا قبل از ساخت این مقبره ، تابوت آتاتورک در موزه فرهنگ شناسی آنکارا نگهداری می شد تا اینکه با اتمام ساخت و همزمان با 15 امین سالگرد مرگ وی این تابوت به آنیت قابیر به معنای قبر یادمانی منتقل شد .
بخش های مختلف آرامگاه آتاتورک در ترکیه
مقبره آتاتورک در آنکارا به عنوان یکی از دیدنی های آنکارا در میان ترک ها و گردشگران از محبوبیت ویژه ای برخوردار می باشد به طوری که سالانه میلیون ها نفر از این مکان بازدید می کنند . Anıtkabir در منطقه آنیتپ واقع شده و با ترکیبی شگفت انگیز از معماری باستانی و مدرن بین سال های 1944 تا 1953 ساخته شده است . ساختمان مرمرین آرامگاه تنها بخش کوچکی از مجموعه آنیت کابیر را تشکیل می دهد در واقع این مجموعه شامل پارک صلح ، تالار افتخار ، موزه ، کتابخانه ، جاده شیرها (اصلان یولی) ، میدان مراسم و تشریفات و چندین اتاق دیگر به نام های مختلف می باشد .
همچنین این مجموعه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری آنکارا ، آرامگاهی برای عصمت اینونو ، دومین رئیس جمهور ترکیه است که پس از مرگ در سال 1973 در این محل به خاک سپرده شده است . آرامگاه او روبروی آرامگاه آتاتورک و در طرف مقابل زمین رژه واقع شده است . مقبره آتاتورک آنکارا در اسکناس های مختلف ترکیه در طول سال های 1987–1966 و 2009–1997 به تصویر کشیده شده است . گردشگران تور آنکارا اگر علاقه مند به بازدید آنت کبیر باشند با استفاده از مترو به راحتی می توانند به این مکان برسند فقط کافی است در ایستگاه تاندوغان (Tandoğan) از قطار پیاده شوند .
آنیت کبیر شب ها می درخشد و در روزهای خاصی از هفته نیز میزبان نمایش های نور و صدا است به سبب قرارگیری این مجموعه بر فراز تپه ، از اکثر نقاط آنکارا این بنای شگفت انگیز قابل رویت می باشد . آنیت کبیر هر روز از ساعت 9 صبح تا 5 بعدازظهر به روی عموم مردم باز است .
pic970319210001