موزه فرهنگ شناسی آنکارا

ethnography_museum_ankara1safarafarin-qpr.jpg
ethnography_museum_ankara1safarafarin-qpr.jpg ethnography_museum_ankara2safarafarin-qpr.jpg ethnography_museum_ankara3safarafarin-qpr.jpg ethnography_museum_ankara4safarafarin-qpr.jpg ethnography_museum_ankara5safarafarin-qpr.jpg
شهر آنکارا در آناتولی مرکزی ، با قدمتی هزاران ساله از گذشته تا کنون به عنوان یکی از شهرهای تاریخی و مهم ترکیه به شمار آمده و هر ساله مسافران بسیاری از اقصی نقاط جهان به این شهر سفر می کنند . اگر چه ممکن است هدف برخی از مسافران کار و تحصیل باشد اما باز هم این افراد مجالی برای دیدن جاذبه های گردشگری آنکارا خواهند یافت . در آنکارا موزه های مختلفی وجود دارد که موزه قوم نگاری یا موزه فرهنگ شناسی آنکارا (Ethnography Museum Ankara) یکی از آن هاست . با سفر آفرین همراه شوید تا درباره این موزه اطلاعات کسب کنید .
درباره موزه فرهنگ شناسی یا موزه قوم نگاری آنکارا
موزه فرهنگ شناسی آنکارا موزه ای است که در داخل یک ساختمان سنگ مرمر سفید با معماری فوق العاده واقع شده و به موضوع فرهنگ تمدن ترک اختصاص یافته است . موزه فرهنگ شناسی در بلوار طلعت پاشا بر روی یک تپه در نمازگاه آنکارا واقع شده و آثاری نفیس و ارزشمند را در معرض دید عموم قرار داده است . این موزه که از جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می آید در ساختمانی واقع شده که طراحی آن بر عهده عارف حکمت بوده و در بین سال های 1925 تا 1928 ساخته شده است . این موزه بعد از مرگ آتاتورک در کاخ دولما باغچه استانبول از تاریخ 21 نوامبر 1938 تا 10 نوامبر 1953 به طور موقت میزبان تابوت مصطفی کمال آتاتورک شد تا آنیت کبیر به عنوان آرامگاه دائمی این شخص برجسته ساخته و آماده گردد .
آثار موجود در موزه فرهنگ شناسی آنکارا
در این موزه جذاب آثار نفیس هنر ترکی از دوران سلجوقی تا زمان حال به نمایش در آمده و گردشگران تور آنکارا با مراجعه به این مکان می توانند هنرهای دستی مربوط به فرهنگ عامه را نظاره گر باشند . در موزه Ethnography که از جاذبه های گردشگری آنکارا محسوب می گردد لباس های عمومی ، جواهرات ، کفش ها ، نمونه هایی از کفش های راحتی جمع آوری شده از نواحی مختلف آناتولی ، جوراب های زنانه و مردانه از منطقه سیواس ، کاسه های مختلف ، روسری ، کمربند ، لباس عروس ، مجموعه اصلاح داماد ، هنر سنتی و قدیمی ترکی و ... به نمایش گذاشته شده است .
همچنین در این موزه آثاری از مناطق میلاس ، پرگامون ، لدیک ، گوردس ، کولا ، کارامان ، نیغده و ... به چشم می خورند که در بخش های مختلف موزه گنجانده شده اند . ادوات جنگی ، کتیبه های ترکی و یک کتابخانه تخصصی حاوی آثار هنری مربوط به مردم نگاری آناتولی و فولکور از دیگر مواردی هستند که گردشگران می توانند در موزه فرهنگ شناسی شاهد باشند . این موزه جذاب در تمامی روزهای هفته پذیرای علاقه مندان می باشد و ساعت کاری آن در روزهای تابستان و زمستان متفاوت می باشد به طوری که از 15 آوریل تا 2 اکتبر از 8:30 صبح تا 7 عصر باز است و از 3 اکتبر تا 14 آرویل تا 5 بعد از ظهر فعالیت می کند . توجه داشته باشید که مبلغ ورودی به موزه فرهنگ شناسی در آنکارا 10 لیر می باشد .
pic661219210001