موزه جمهوریت آنکارا

republic_museum_ankara2safarafarin-qpr.jpg
republic_museum_ankara2safarafarin-qpr.jpg republic_museum_ankara1safarafarin-qpr.jpg republic_museum_ankara4safarafarin-qpr.jpg republic_museum_ankara5safarafarin-qpr.jpg republic_museum_ankara6safarafarin-qpr.jpg
علاقه مندان به تاریخ و بازدید از موزه ها ، در شهر آنکارا گزینه های متنوعی پیش رو دارند که هر کدام از این موزه ها به موضوعی خاص و برهه ای از زمان اختصاص دارند . در واقع گردشگران تور آنکارا با مراجعه به این اماکن دیدنی می توانند با گذشته پر پیچ و خم پایتخت ترکیه آشنا شده و اطلاعاتی در مورد ادوار مختلفی که این شهر پشت سر گذاشته کسب کنند . با ما همراه باشید تا در مورد موزه جمهوریت آنکارا (Republic Museum Ankara) بیشتر بدانید .
درباره موزه جمهوری آنکارا
موزه جمهوریت آنکارا با بیش از 35 سال قدمت در محله اولوس و بلوار جمهوریت واقع شده و زیر نظر وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه فعالیت می کند . موزه جمهوریت که از جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می اید در ساختمانی که بین سال های 1924 تا 1960 میلادی از آن برای پارلمان ترکیه استفاده می شده قرار گرفته است این موزه گاهی با نام ساختمان دوم پارلمان ترکیه نیز شناخته می شود . این ساختمان در سال 1923 میلادی توسط معماری به نام Vedat Tek به عنوان سالنی برای اجتماع مردم جمهوری خواه طراحی شد اما بعد از گذشت یک سال پارلمان ترکیه به سبب کوچک بودن ساختمان قبلی به این مکان منتقل شد و تا 1960 در این محل باقی ماند .
پس از سال 1960 ، از این ساختمان به عنوان دفتر مرکزی سنتو (سازمان پیمان مرکزی) استفاده می شد اما در سال 1979 این بنا به وزارت فرهنگ تحویل داده شد و این وزارتخانه نیز آن را به عنوان محلی برای موزه طراحی نمود . سرانجام در 30 سپتامبر سال 1981 همزمان با تولد 100 سالگی مصطفی کمال آتاتورک موزه جمهوریت آنکارا تاسیس شد .
آثار موجود در موزه جمهوریت ترکیه
در این موزه عکس هایی از همه روسای جمهور سابق ترکیه و نخست وزیران این کشور به نمایش در آمده است همچنین در این موزه تمام اسکناس ها و سکه های صادر شده در طول سن جمهوری ، در معرض دید عموم قرار داده شده است . اسناد مهم مربوط به آغاز قیام جمهوری خواه ترکیه از دیگر مواردی هستند که گردشگران تور آنکارا در موزه جمهوری شاهد خواهند بود با اینکه این مدارک اغلب به زبان ترکی هستند اما باز هم می تواند برای علاقه مندان جذاب باشد . برخی از وسایل و اشیای متعلق به آتاتورک نیز در بخشی از موزه جمهوریت به نمایش در آمده‌ است . در واقع مبلمان به همان سبک سابق در کلیه فضاها و اتاق هایی که آتاتورک و بزرگان حکومتی در آن به مناطره می پردازند مورد استفاده قرار می گیرند .
موزه جمهوری آنکارا با ساختمانی که نزدیک به یک قرن قدمت دارد و در فاصله اندکی از موزه جنگ آزادی واقع شده در روزهای تابستان همه روزه باز بوده و صبح ساعت 8:45 درهای خود را به روی علاقه مندان گشوده و تا 18:45 عصر باز می باشد .
pic344019210001