مسجد حاجی بایرام آنکارا

hac-bayram_mosque_ankara5safarafarin-qpr.jpg
hac-bayram_mosque_ankara5safarafarin-qpr.jpg hac-bayram_mosque_ankara4safarafarin-qpr.jpg hac-bayram_mosque_ankara3safarafarin-qpr.jpg hac-bayram_mosque_ankara2safarafarin-qpr.jpg
با اینکه آنکارا به مانند آنتالیا ، مارماریس و بدورم دارای سواحل شنی و تفریحات مهیج آبی نمی باشد اما از نظر جاذبه های تاریخی و اماکن قدیمی چیزی کم ندارد لذا این امر باعث شده هر ساله مسافران زیادی با تور آنکارا همراه گردند . هر چند نباید تاثیر دانشگاه ها و سفارتخانه های متعدد را در تعداد مسافران این شهر نادیده گرفت . در ادامه مسجد حاجی بایرام آنکارا (Hacı Bayram Mosque Ankara) که دارای ارزش تاریخی است و از دیدنی های آنکارا می باشد معرفی شده است با سفر آفرین همراه باشید .
درباره مسجد قدیمی حاجی بایرام در آنکارا
قدمت مسجد حاجی بایرام آنکارا به دوره عثمانی و نیمه اول قرن پانزدهم میلادی بر می گردد این مسجد به همراه مسجد کوجاتپه آنکارا از شناخته شده ترین مساجد این شهر به شمار می آیند . مسجد حاجی بایرام در بخش اولوس آنکارا بعد از معبد معروف آگوستوس واقع شده و دسترسی به آن از طریق اتوبوس و مترو امکان پذیر می باشد . این مسجد که از جاذبه های گردشگری ترکیه محسوب می گردد به دست معمار معروف عثمانی ، سینان طراحی و ساخته شده و در گذر زمان بارها مورد بازسازی و تعمیر قرار گرفته تا امروزه به عنوان یکی از جاذبه های توریستی آنکارا مورد بازدید گردشگران قرار گیرد . با توجه به اصلاحاتی که روی این مسجد انجام شده مسجدی که امروزه در این مکان پا بر جاست بیشتر مشخصه هایی از مساجد اواخر قرن 17 و قرن 18 را نمایش می دهد تا مکانی با معماری قرن 15 .
در مورد مسجد حاجی بایرام در آنکارا بیشتر بدانیم
عملیات ساخت مسجد حاجی بایرام آنکارا در سال 1427 کلید خورد و بعد از دوره ای حدودا یک ساله در 1428 به بهره برداری رسید و امروزه به عنوان نمونه ای از معماری عثمانی در پایتخت ترکیه از محبوبیت ویژه ای در میان شهروندان ترکی و گردشگران تور آنکارا برخوردار می باشد . توجه داشته باشید که در اطراف مسجد چندین مقبره و پارک وجود دارد که علاقه مندان از این اماکن نیز می توانند بازدید کنند . مسجد تاریخی Hacı Bayram که از جاذبه های گردشگری آنکارا می باشد 20 متر طول و 20 متر عرض دارد . این مسجد دارای تک مناره ای با 50 متر بلندی است و ارتفاع بیرونی گنبد آن 30 متر می باشد . مسجد حاجی بایرام علاوه بر معماری جذاب دارای طراحی داخلی زیبائی است که از جذاب ترین بخش های بازدید به شمار می آید این مسجد با سقف های چوبی ، کاشی های زیبا و آجرهای سبز رنگ تزیین شده است .
همانگونه که بیان شد در اطراف مسجد چندین مقبره وجود دارد که از مهمترین آن ها می توان به مقبره حاجی بایرام ولی اشاره نمود . حاجی بایرام ولی صوفی سرشناس و برجسته و بنیانگذار فرقه بایرامی بوده که بین سال های 1352 تا 1430 می زیسته است .
pic338809210001