مسجد کوجاتپه آنکارا

kocatepe_mosque_ankara4safarafarin-qpr.jpg
kocatepe_mosque_ankara4safarafarin-qpr.jpg kocatepe_mosque_ankara2safarafarin-qpr.jpg kocatepe_mosque_ankara3safarafarin-qpr.jpg kocatepe_mosque_ankara1safarafarin-qpr.jpg
هر ساله میلیون ها مسافر به شهر آنکارا سفر می کنند هر چند که اغلب این سفرها یا کاری هستند و یا برای ادامه تحصیل . برخی از مسافرین ترجیح می دهند در مدت زمانی که امور مربوط به خود را پیگیری می کنند تا حد امکان به چند نمونه از دیدنی های آنکارا سر بزنند و از جذابیت های این شهر لذت ببرند . مسجد کوجاتپه آنکارا (Kocatepe Mosque Ankara) یکی از این جاذبه هاست که با معماری چشم نواز خود بینندگان را شگفت زده خواهد نمود . با ما همراه باشید تا با این مسجد باشکوه آشنا گردید .
درباره مسجد قوجاتپه یا کوجاتپه در آنکارا
مسجد کوجاتپه آنکارا با 30 سال قدمت در منطقه قيزيل آی این شهر بنا شده و با گنجایشی بیش از 20 هزار نمازگزار به عنوان بزرگترین مسجد آنکارا شناخته می شود . مسجد کوجاتپه یا قوجاتپه به مانند مساجد معروف استانبول ارزش تاریخی ندارد اما معماری ان فوق العاده بوده و چشم ها را به خود خیره می سازد . این مسجد که از جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می اید با همت بسیار در سال 1987 تکمیل شد و درهای ان به روی نمازگزاران و عبادت کنندگان بازگشایی شد . این مسجد 4500 متر مربع وسعت دارد و تزئینات داخلی و نمای خارجی جذاب ، آن را به یکی از مساجد شناخته شده در آنکارا و ترکیه تبدیل کرده است .
معماری مسجد باشکوه کوجاتپه در آنکارای ترکیه
مسجد کوجاتپه آنکارا در محله ای به همین نام واقع شده و با ظرفیت 24 هزار نمازگزار یکی از مساجد بزرگ جهان اسلام می باشد . ایده اولیه ساخت مسجد Kocatepe در سال 1940 مطرح شد اما به دلایل مختلف احداث آن به تعویق افتاد تا اینکه در سال 1987 کار ساخت آن به اتمام رسید و مورد بهره برداری قرار گرفت . این مسجد به سبک نئو کلاسیک معماری عثمانی ساخته شده و یک ساختمان التقاطی با الهام از مسجد سلیمیه در ادیرنه و مساجد شاهزاده و سلطان احمد در استانبول می باشد که این مساجد نیز به نوبه خود تحت تاثیر معماری بیزانسی ایاصوفیه بنا شده اند .
مسجد باشکوه کوجاتپه که از جاذبه های گردشگری آنکارا می باشد دارای 4 مناره 88 متری است که برای بالا رفتن از آن ها می توان از پله و آسانسور استفاده نمود . مسجد قوجاتپه شامل یک گنبد مرکزی است که روی 4 پا فیلی قرار گرفته‌ و چندین نیم گنبد دور آن را احاطه کرده اند . این مسجد در قسمت پايين دارای کتابخانه ، سالن کنفرانس ، اتوپارک ، اتاق تجارت و قسمت های اداری می باشد و خطاطی های موجود در دکوراسیون داخلی مسجد به استاد حمید آیتاچ و محمود اونجو و خطاطی ها و نوشته های سالن کنفرانس و کتابخانه به استاد امین بارین متعلق است . منبر ، مناره ها ، آویزها ، چینی ها ، درها و مرمرهای مسجد به صورت ویژه تهیه و با ظرافت خاصی ساخته شده اند . در معماری داخلی از شیوه کلاسیک معماری عثمانی استفاده شده و مصالحی مثل چینی ، مرمر ، مادن زرد ، ورق طلا و رنگ های ویژه در آن به کار برده شده است .
pic682809210001