شهر قدیمی آنتالیا

antalya_old_city5safarafarin-qpr.jpg
antalya_old_city5safarafarin-qpr.jpg antalya_old_city3safarafarin-qpr.jpg antalya_old_city2safarafarin-qpr.jpg
قدمت آنتالیا به سال ها پیش از میلاد بر می گردد و این شهر به عنوان یکی از با سابقه ترین شهرهای ترکیه جاذبه های تاریخی متعددی را در خود جای داده است . یکی از این جاذبه ها شهر قدیمی آنتالیا (Antalya Old City) یا منطقه کالیچی است که در قسمت مرکزی شهر واقع شده و یکی از دیدنی ترین قسمت های آنتالیا به شمار می آید . با ما همراه باشید تا در مورد این منطقه تاریخی بیشتر بدانید .
درباره کالیچی ، شهر قدیمی مرکز آنتالیا
شهر قدیمی آنتالیا در بخش مرکز شرقی شهر در امتداد سواحل زیبای دریای مدیترانه ، روبروی بندر قایق های بادبانی واقع شده و قدمت آن به دوران روم برمی گردد . منطقه کالیچی یا شهر قدیمی مرکز آنتالیا منطقه ای تاریخی است که تا دوران مدرن توسط دیوارهایی مستحکم محدود شده بود . این منطقه که از برترین جاذبه های گردشگری ترکیه در انتالیا می باشد دارای ساختارهایی از دوران روم ، بیزانس ، سلجوقی ، عثمانی و جمهوری ترکیه مدرن می باشد و گردشگران تور آنتالیا با پیاده روی در میان خیابان ها و کوچه های آن می توانند جذابیت های بسیاری را شاهد باشند .
جاذبه های گردشگری آنتالیا در شهر قدیمی
شهر قدیمی آنتالیا مملو از بناهای قدیمی با معماری جذاب ، هتل هایی به سبک عثمانی ، خیابان های باریک سنگی و پیچ در پیچ ، خانه های چوبی قدیمی ، کافه بارها و رستوران هایی با انواع غذاهای محلی ، ترکی و حتی قدیمی آنتالیا است که دیدن آن ها در کنار هم گردشگران را به وجد می آورد . منطقه کالیچی یا کالیسی از دیدنی های آنتالیا محسوب می گردد و امروزه برای حفظ و نگهداری بافت های قدیمی آن قانون های سختگیرانه ای در ساخت و ساز بناهای جدید اجرا می گردد . گردشگران با قدم زدن در میان این شهر قدیمی می توانند خانه های سفید بازسازی شده و عمارت های عثمانی با سقف قرمز در امتداد خیابان های سنگفرش شده را ببینند و از مناظر اطراف لذت ببرند .
همانگونه که بیان شد کالیسی یا کالیچی در دوران روم ، در کنار بندر قدیمی آنتالیا و سواحل دریای مدیترانه ساخته شده و در عصرهای بعد که شامل دوره های بیزانسی ، سلجوقی ، عثمانی و مدرن می باشد مورد بازسازی قرار گرفته و با افزودن بخش های دیگر به شکل امروزی در آمده است . جاذبه های گردشگری متعددی در شهر قدیمی آنتالیا وجود دارد که از مهمترین آن ها می توان به دروازه هادریان یکی از نمونه های زیبای معماری رومی ، برج ساعت سنگی ، مسجد تکلی مهمت پاشا متعلق به قرن 18 و دوره عثمانی ، کسیک مناره از زمان تاسیس با کاربری معبد رومی ، کلیسای بیزانس و مسجد ، دیوارهای بلند سنگی و مجسمه آتالوس اشاره نمود . توجه داشته باشید که جذابترین راه برای ورود به کالجی ، عبور از دروازه هادریان است اما آسان ترین راه دسترسی عبور از کالکاپیسی است .
این شهر تاریخی در واقع محلی مناسب برای کسانی است که سواحل آفتابگیر را دوست دارند . از مهم ترین چیزهایی که می توانید از کالیسی برای یادگاری تهیه کنید صنایع دستی است که حتی می توانید به وفور آن ها را به طور آویزان به دیوارها مشاهده کنید . کوچه پس کوچه های این شهر هنوز هم شکل و شمایل قدیم دارد و از خشت و کاه گل ساخته شده اند که در روزهای رطوبت زا و بارانی عطر خاصی دارد .
pic962798210001