موزه آنتالیا

antalya_museum5safarafarin-qpr.jpg
antalya_museum5safarafarin-qpr.jpg antalya_museum4safarafarin-qpr.jpg antalya_museum3safarafarin-qpr.jpg antalya_museum2safarafarin-qpr.jpg antalya_museum1safarafarin-qpr.jpg
آنتالیا مملو از جاذبه های طبیعی و گنجینه های تاریخی است که وجود این عوامل در کنار سواحل جذاب و تفریحات متعدد سبب شده تا سالانه گردشگران بسیاری تور آنتالیا را برای سفر انتخاب کنند . برخی از مسافران ، علاقه مند به تاریخ و فرهنگ گذشتگان این سرزمین هستند لذا بازدید از موزه آنتالیا (Antalya Museum) به آنان کمک خواهد نمود تا با گوشه ای از پیشینه آنتالیا آشنا شده و اطلاعاتی در مورد چگونگی زندگی در زمان های مختلف کسب کنند . برای اینکه این مجموعه دیدنی را بیشتر بشناسید با ما تا انتها همراه باشید .
درباره موزه باستان شناسی آنتالیا (Antalya Archeological Museum)
موزه آنتالیا کلکسیونی ارزشمند از آثار ادوار مختلف است که با حدود یک قرن قدمت در کنیالتی در نزدیکی مرکز شهر واقع شده و از بزرگترین موزه های ترکیه به شمار می آید . موزه دیدنی آنتالیا از بخش ها و گالری های گوناگون تشکیل شده که هر کدام از این گالری ها به یک منطقه و دوره زمانی اختصاص دارد . این موزه که از جاذبه های گردشگری ترکیه محسوب می گردد علاوه بر بخش های داخلی دارای یک باغ و یک گالری در هوای آزاد می باشد و هزاران اثر نفیس و گرانقدر را در خود جای داده است .
بخش های مختلف موزه دیدنی آنتالیا
اقدامات اولیه برای تاسیس موزه آنتالیا در سال 1922 بعد از پایان جنگ جهانی اول انجام شد . در واقع در طول زمانی که آنتالیا تحت اشغال نظامی ایتالیایی ها بود باستان شناسان این کشور با ادعای تمدن به از بین بردن گنجینه های باستان شناسی یافت شده در مرکز شهر و اطراف سفارت ایتالیا پرداختند تا اینکه برای جلوگیری از این طرح ، سلیمان فکری بیگ ، مشاور سلطان ، خود را به عنوان متصدی داوطلبانه آثار باستانی منصوب کرد و با جمع آوری آنچه در مرکز شهر به جای مانده بود برای اولین بار موزه آنتالیا را تاسیس نمود .
این موزه که از جاذبه های گردشگری آنتالیا می باشد اولین بار در سال 1922 در مسجد علاالدین افتتاح شد و سپس در سال 1937 به مسجد یولی مناره منتقل شد و در سال 1972 نیز به ساختمان کنونی نقل مکان نمود . این موزه حد فاصل سال های 1982 تا 1985 به دلیل تعمیرات بسته شد اما با اتمام عملیات بازسازی فعالیت خود را دوباره از سر گرفت و پذیرای مراجعه کنندگان شد . امروزه موزه باستان شناسی آنتالیا 30 هزار متر مربع وسعت دارد و شامل 13 نمایشگاه ، 1 نمایشگاه فضای باز ، آزمایشگاه ها ، انبار ، مرکز تعمیرات ، یک اتاق عکاسی ، یک سالن کنفرانس ، دفاتر اداری ، کافه تریا و محل زندگی مسئولان موزه می باشد .
همانگونه که بیان شد این موزه به عنوان یکی از دیدنی های آنتالیا دارای نمایشگاه های مختلفی است که از جمله این گالری ها می توان به قسمت کودکان ، گالری های ماقبل تاریخ ، سفالگری ، آثاری که از حفاری های موزه و دانشگاه ها در منطقه یافت شده اند ، مجسمه خدایان ، موزائیک ها ، تندیس یا شمایل ها ، مجسمه های سالن نمایش پرگه ، تابوت ، سکه ، جواهرات و کلکسیون مردم شناسی اشاره نمود . در حقیقت موزه غنی آنتالیا گنجینه ای از آثار تاریخی عصر حجر ، یونان باستان و روم ، بیزانس ، دوران سلجوقیان ترک و عثمانیان می باشد .
pic979278210001