خانه موزه آتاتورک آنتالیا

atat-rks_house_museum_antalya5safarafarin-qpr.jpg
atat-rks_house_museum_antalya5safarafarin-qpr.jpg atat-rks_house_museum_antalya4safarafarin-qpr.jpg atat-rks_house_museum_antalya3safarafarin-qpr.jpg atat-rks_house_museum_antalya2safarafarin-qpr.jpg atat-rks_house_museum_antalya1safarafarin-qpr.jpg
مصطفی کمال پاشا مشهور به آتاتورک از شخصیت های مهم ترکیه است و به مدت 15 سال از 1938 – 1923 عهده دار ریاست جمهوری این کشور بوده است . بعد از مرگ آتاتورک اکثر خانه هایی که وی در آن ها حتی به مدت کوتاهی اقامت داشته به موزه تبدیل شده اند و انواع و اقسام وسایل مربوط به آتاتورک در ان ها به نمایش گذاشته شده است . در این مطلب قصد داریم یکی از موزه ها با عنوان خانه موزه آتاتورک آنتالیا (Atatürk's House Museum Antalya) را معرفی کنیم با سفر آفرین همراه باشید .
درباره موزه آتاتورک در آنتالیا
خانه موزه آتاتورک آنتالیا مکانی است که در سفرهای آتاتورک به آنتالیا در زمان ریاست جمهوری وی برای اقامتش اختصاص داده شده بود . خانه موزه آتاتورک یک موزه ملی در آنتالیا است که در مورات پاشا در خیابان Işıklar در مرکز شهر واقع شده و در دو طبقه ساخته شده است . موزه آتاتورک آنتالیا که از جاذبه های گردشگری ترکیه می باشد بخشی از وسایل شخصی آتاتورک ، عکس های قدیمی و مجموعه ای از اسکناس ها ، سکه ها و تمبرهای پستی که تصویر آتاتورک بر روی ان ها به چاپ رسیده را در خود گنجانده و سالانه توسط هزاران نفر از گردشگران تور آنتالیا و مردم ترکیه مورد بازدید قرار می گیرد . این موزه به راحتی توسط تراموا در دسترس قرار می گیرد و دروازه هادریان در فاصله 500 متری از این مکان واقع شده است .
آتاتورک در طول مدت ریاست جمهوری خود دو بار در تاریخ های 10 - 6 مارس سال 1930 و 19 - 18 سال 1935 در این خانه اقامت داشته است . این خانه در سال 1984 میلادی به وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه واگذار شد و در سال 1986 نیز به عنوان موزه ای مختص به آتاتورک شروع به فعالیت نمود . همانگونه که بیان شد این موزه دارای دو طبقه است که در طبقه همکف اتاق نشیمن ، حمام ، آشپزخانه و چند اتاق وجود دارد . طبقه بالایی نیز دارای چندین اتاق از جمله یک اتاق بالکن دار می باشد . همچنین در این خانه نمایشگاهی از بریده های روزنامه و عکس به چشم می خورد که می تواند برای بازدیدکنندگان جالب باشد . از دیگر بخش های دیدنی خانه موزه آتاتورک آنتالیا می توان به مجموعه سکه ها ، اسکناس ها و تمبرها اشاره نمود که بسیاری دیدنی است .
ساعت بازدید از خانه آتاتورک در آنتالیا
برای بازدید از خانه موزه آتاتورک به عنوان یکی از دیدنی های آنتالیا نیازی به پرداخت ورودی نیست و گردشگران به صورت رایگان می توانند از این مجموعه دیدن کنند . موزه آتاتورک آنتالیا از ماه آوریل تا اکتبر از ساعت 9 صبح تا 19:30 عصر باز است و در ماه های نوامبر تا مارس با اندکی تغییر از ساعت 8:30 صبح تا 17:30 بعد از ظهر پذیرای علاقه مندان می باشد . فقط توجه داشته باشید که این مجموعه دیدنی در روزهای دوشنبه تعطیل می باشد .
pic769278210001