شهر تاریخی آسپندوس آنتالیا

aspendos_antalya5safarafarin-qpr.jpg
aspendos_antalya5safarafarin-qpr.jpg aspendos_antalya1safarafarin-qpr.jpg aspendos_antalya4safarafarin-qpr.jpg aspendos_antalya3safarafarin-qpr.jpg aspendos_antalya2safarafarin-qpr.jpg
آنتالیا به عنوان یکی از شهرهای توریستی ترکیه دارای جاذبه های تاریخی متعددی است که گردشگران با دیدن آنها می توانند با گذشته و تاریخ کهن این شهر آشنا شوند . شهر تاریخی آسپندوس آنتالیا (Aspendos Antalya) یکی از قدیمی ترین شهرهای ترکیه است که با قرن ها قدمت در اطراف آنتالیا واقع شده است . اگر علاقه مند هستید با این شهر تاریخی آشنا گردید سفر آفرین را تا انتها همراهی کنید .
درباره آسپندوس آنتالیا
شهر تاریخی آسپندوس آنتالیا به سبب آمفی تئاتر روباز خود شهرتی جهانی یافته و اغلب گردشگران در سفر به آنتالیا حتما از این شهر دیدن می کنند . شهر آسپندوس در فاصله 4 کیلومتری بزرگراه آنتالیا – آلانیا واقع شده و تا شهر مدرن آنتالیا حدود 40 کیلومتر فاصله دارد . آسپندوس آنتالیا که از جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می آید امروزه خرابه ای بیش نیست و فقط آمفی تئاتر معروف آن به خوبی حفظ و نگهداری شده و هنوز هم از آن به عنوان محلی برای برگزاری جشنواره های موسیقی و نمایشی استفاده می شود . بر طبق نظر محققان و کارشناسان قدمت آسپندوس به قرن ها قبل از میلاد بر می گردد این شهر در دوران باستان یکی از مهمترین شهرهای ناحیه پام فیلیا بوده و در قرن های دوم و سوم میلادی در زمان رومی ها به اوج شکوفایی خود رسیده است .
برخی از کارشناسان یونانیان را به عنوان اولین ساکنان شهر تاریخی آسپندوس آنتالیا ترکیه می شناسند و برخی دیگر نیز اعتقاد دارند که هیتیت ها پایه گذار اصلی این شهر هستند . در این منطقه حفاری های متعددی صورت پذیرفته تا حقایقی در مورد این شهر روشن شود لذا در طی این حفاری ها ، سکه هایی به نام آسپندوس به دست آمده که در خود این شهر ضرب می شده اند . در واقع شواهد نشان می دهد این شهر از اولین شهرهای جهان با سیستم ضرب سکه بوده است . آسپندوس به عنوان یکی از دیدنی های آنتالیا علاوه بر ارزش تاریخی ، دارای طبیعتی زیبا همراه با جنگل های سرسبز و دشت های وسیع و حاصلخیز است که بر جذابیت منطقه افزوده است . توجه داشته باشید که مردم شهر باستانی آسپندوس در گذشته از طریق بافت پرده هایی از جنس طلا و نقره ، ساخت مجسمه و مبلمان ، استخراج نمک ، پرورش اسب ، پرورش انگور و تجارت این اقلام به شهرها و مناطق همجوار گذران زندگی می کرده اند . در قسمت شمالی آسپندوس می توان بقایای قنات ها و آبراه هایی را مشاهده کرد که در تأمین آب شهر نقش دارند .
آمفی تئاتر آسپندوس آنتالیا
آمفی تئاتر آسپندوس یکی از گزینه های مناسب برای علاقه مندان به تاریخ در سفر به آنتالیا است چرا که با بیش از 18 قرن قدمت هنوز پا بر جا بوده و نمونه ای از معماری رومی را برای گردشگران تور آنتالیا به نمایش گذاشته است . این آمفی تئاتر یکی از بزرگترین سالن های تئاتر رومی در ترکیه است و با دورنمایی عالی از قرن دوم تا کنون بدون تخریب باقی مانده است . آمفی تئاتر آسپندوس در فاصله 8 کیلومتری شهر سریک واقع شده و گنجایش 15 هزار تا 20 هزار نفر را دارا می باشد .
این بنای دیدنی و تاریخی به شکل نیم دایره ساخته شده که توسط دو راهروی پله دار و شیبدار تقسیم می شود راه پله موجود در این سالن تئاتر به گونه ای طراحی شده تا امکان دسترسی تماشاگران به جای خود را بدون کوچکترین مشکلی فراهم کند . همچنین تالاری با 59 طاق قوسی در این بنا وجود دارد که بسیاری جالب و دیدنی است . این سالن تئاتر قدیمی مانند بیشتر آمفی تئاترهای به یادگار مانده از زمان رومی ها دارای جایگاه های ویژه ای برای امپراتور و خاندان او هستند و در آن صندلی های جلو برای سناتورها و قاضی ها و ردیف دوم نیز برای افراد معروف شهر در نظر گرفته شده بود .
pic258278210001