مسجد تکلی مهمت پاشا آنتالیا

tekeli_mehmet_pasa_mosque_antalya2safarafarin-qpr.jpg
tekeli_mehmet_pasa_mosque_antalya2safarafarin-qpr.jpg tekeli_mehmet_pasa_mosque_antalya4safarafarin-qpr.jpg tekeli_mehmet_pasa_mosque_antalya3safarafarin-qpr.jpg
به مانند استانبول در آنتالیا نیز چندین مسجد تاریخی و دیدنی وجود دارد که بازدید از آن ها برای علاقه مندان به اماکن مذهبی خالی از لطف نبوده و می تواند برای ساعتی آنان را به خود مشغول سازد . یکی از این مساجد دیدنی مسجد تکلی مهمت پاشا آنتالیا (Tekeli Mehmet Pasa Mosque Antalya) است که با بیش از دو قرن قدمت هنوز هم پا بر جا بوده و به فعالیت خود ادامه می دهد . در زیر قصد داریم به معرفی این بنای تاریخی بپردازیم ما را تا انتها همراهی کنید .
درباره مسجد قدیمی تکلی مهمت پاشا در آنتالیا
مسجد تکلی مهمت پاشا آنتالیا بنایی تاریخی به جای مانده از قرن هجدهم میلادی است و به عنوان یادگاری از دوره عثمانی مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد . مسجد تکلی مهمت پاشا که از جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می آید در منطقه کالکاپیسی واقع شده و از زمان ساخت تا به حال چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته تا به شکل کنونی حفظ گردد . این مسجد همانند مساجد استانبول بزرگ نیست اما باز هم به سبب قدمت ، سبک معماری و کاشی کاری های زیبایش از سرشناس ترین مساجد آنتالیا است و هر ساله گردشگران بسیاری از آن بازدید می کنند .
در مورد مسجد تکلی محمد پاشا آنتالیا بیشتر بدانیم
مسجد تکلی مهمت پاشا که از جاذبه های گردشگری آنتالیا است در کنار برج ساعت واقع شده و با گنبد های زیبا و مناره بلندش خودنمایی می کند . این مسجد احتمالا اولین بنایی است که توجه توریست هایی که برای تماشای برج ساعت و کالجی آمده اند را به خود جلب می کند . این بنای مذهبی و تاریخی که توسط تکلی محمت پاشا ساخته شده می تواند در محیطی فوق العاده آرامش بخش و دنج گردشگران تور آنتالیا را با عقاید و تفکرات مردمان این دیار آشنا سازد .
این عبادتگاه که از ابنیه باقی مانده از قرن هجدهم و دوره عثمانی است از نظر معماری تابع سبک ترکی عثمانی می باشد به عبارت دیگر دارای گنبدهای کوچک و بزرگ و یک مناره ی سر به فلک کشیده است . توجه داشته باشید که سبک ترکی عثمانی سبکی که غالبا در معماری مساجد ترکی به چشم می خورد . گنبد اصلی مسجد Tekeli Mehmet Pasha با سه گنبد دیگر احاطه شده که هر یک در سمت شرق ، غرب و جنوب قرار دارند و سه گنبد هم در بخش شمالی مسجد قرار دارد .
برای آراستگی مسجد که از دیدنی های آنتالیا محسوب می گردد از پنل های کاشی کاری شده مزین با ایات قرآنی در نمای شمالی مسجد و فضای داخلی استفاده شده است . در واقع از نکات قابل توجه و دیدنی این مسجد کاشی کاری های زیبایش است که در گوشه و کنار مسجد به چشم می خورد و گردشگران را محو تماشای خود می کند .
pic887278210001