کسیک مناره آنتالیا

antalya_kesik_minare3safarafarin-qpr.jpg
antalya_kesik_minare3safarafarin-qpr.jpg antalya_kesik_minare4safarafarin-qpr.jpg antalya_kesik_minare5safarafarin-qpr.jpg
همانند اکثر شهرهای توریستی ترکیه آنتالیا نیز دارای جاذبه های تاریخی متعددی است که بازدید از آن ها در کنار استفاده از سواحل آن و تفریحات رایج در این شهر می تواند باعث خاطره انگیزتر شدن سفر گردد . کسیک مناره آنتالیا (Antalya Kesik Minare) یکی از یادگاران گذشته در قسمت قدیمی آنتالیا است که از محبوبیت زیادی در بین اهالی و گردشگران تور آنتالیا برخوردار می باشد . برای آشنایی با این بنای تاریخی با ما همراه باشید .
تاریخچه مسجد کسیک مناره آنتالیا
مسجد کسیک مناره آنتالیا با قرن ها قدمت یادگاری از دوران تسلط رومی ها بر این شهر است و در خیابان هساپچی سوکاک بخش قدیمی آنتالیا واقع شده است . کسیک مناره که از جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می آید در قرن دوم بعد از میلاد به عنوان معبدی رومی ساخته شده و گوشه ای از تاریخ کهن آنتالیا و ادواری را که پشت سر گذاشته نمایش می دهد . این بنای باستانی در قرن هفتم میلادی به افتخار مریم مقدس به یک کلیسای بیزانس تبدیل شد تا محلی برای عبادت و دعای مسیحیان باشد . این کلیسا در همان قرن تحت تهاجمات اعراب تخریب شد و تا زمانی که در قرن نهم مورد بازسازی و تعمیر قرار گیرد به همان صورت باقی ماند .
کسیک مناره ترکیه در زمانی که سلجوقیان در اوایل قرن سیزدهم بر آنتالیا حاکم شدند به مسجد تبدیل شد و مناره اصلی به ساختمان آن افزوده شد . در سال 1361 میلادی تقریبا همزمان با پایان یافتن حاکمیت سلجوقی ها بر آنتالیا توسط پادشاه صلیبی قبرس این مکان دوباره به کلیسا تغییر کاربری داد اما این پایان کار نبود و دوباره در دوران شاهزاده کورکوت این بنا به مسجد تبدیل شد و تا زمانی که در قرن نوزدهم در آتش سوزی از بین رود به عنوان مسجد کسیک مناره آنتالیا فعالیت کرد . توجه داشته باشید که ساختمان اصلی مسجد در این آتش سوزی تخریب شد ولی مناره اصلی به جز قسمت چوبی بالای آن سالم ماند به همین سبب امروزه از این مناره به عنوان مناره شکسته یا کسیک مناره یاد می شود .
موقعیت کسیک مناره در انتالیا
مسجد کورکوت (Korkut Camii) یا مسجد کبیر یا کسیک مناره آنتالیا در منطقه کالجی که خود از جاذبه های گردشگری آنتالیا محسوب می گردد واقع شده و فاصله اندکی تا دروازه تاریخی هادریان و برج هیدریلیک دارد . مناره شکسته آنتالیا که در خیابان هساپچی سوکاک قرار گرفته با وجود شکسته بودن هنوز هم هنر معماری عثمانی را به رخ همگان می کشد . Kesik Minare آنتالیا به سبب پشت سر گذاشتن امپراتوری رومی ها ، بيزانس ، سلجوقيان و عثمانی ها از برجسته ترین دیدنی های آنتالیا تلقی می گردد و نمایانگر تاریخ کهن این شهر می باشد . وقتی مشغول به قدم زدن در شهر قدیمی آنتالیا هستید ، این بنای جالب و تاریخی با نمایش هنر معماری سنتی ترکی شما را میخکوب خواهد کرد .
pic346278210001