مسجد ایاصوفیه استانبول

hagia_sophia_istanbu5safarafarin-qpr.jpg
hagia_sophia_istanbu5safarafarin-qpr.jpg hagia_sophia_istanbu3safarafarin-qpr.jpg hagia_sophia_istanbu2safarafarin-qpr.jpg hagia_sophia_istanbu1safarafarin-qpr.jpg
وقتی نامی از استانبول به میان می آید معمولا از اولین چیزهایی که در ذهن تداعی می گردد مساجد این شهر علی الخصوص مسجد ایاصوفیه استانبول (Hagia Sophia Istanbul) می باشد . در ادامه توضیحاتی در مورد تاریخچه ، معماری و موقعیت این مسجد زیبا و تاریخی ارائه شده است با ما همراه باشید تا اطلاعاتی کلی در مورد این مکان مقدس کسب کنید .
درباره ایاصوفیه استانبول
مسجد ایاصوفیه استانبول با نزدیک به 15 قرن قدمت یکی از شاهکارهای دوره بیزانس بوده و در طول تاریخ بارها تغییر کاربری داده است . ایاصوفیه از زمان ساخت تا کنون به عنوان کلیسای مسیحی ، کلیسای ارتدوکس یونانی ، کلیسای کاتولیک رومی ، مسجد و موزه فعالیت کرده و همواره به عنوان یکی از برترین جاذبه های گردشگری ترکیه مورد توجه بوده است . این بنای زیبا بارها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته تا به عنوان یادگاری از قرن ششم و دوره بیزانس حفظ و نگهداری شود . ایاصوفیه که تا قرن ها از بزرگترین و تاثیرگذارترین بناهای مذهبی جهان محسوب می شد با همت حدود 10 هزار کارگر ، تحت نظر 100 استاد و در مدت زمانی 5 ساله بنا شده و تصویری از آن به عنوان نماد شهر استانبول در اکثر پوسترهای توریستی دیده می شود .
تاریخچه و معماری مسجد ایاصوفیه در استانبول
ایاصوفیه از جمله اماکنی است که در برنامه گردشی اکثر گردشگران تور استانبول گنجانده می شود چرا که دیدن یکی از بناهای باقی مانده از دوران بیزانس از نزدیک می تواند برای هر شخصی جذاب و جالب باشد . حاجیا سوفیا یا هاگیا صوفیا در قسمت اروپائی استانبول در محله پر رفت و آمد سلطان احمد واقع شده و فاصله اندکی تا مسجد سلطان احمد ، کاخ توپکاپی و پارک گلخانه که خود از دیدنی های استانبول می باشند دارد . ثبت این بنا در فهرست میراث جهانی یونسکو سبب شده تا هر ساله گردشگران بسیاری از اقصی نقاط جهان اعم از مسلمان و غیر مسلمان با تور استانبول همراه شوند تا ایاصوفیه را از نزدیک ببینند .
بنای کنونی ایاصوفیه استانبول در سال 537 بعد از میلاد در زمان امپراتور ژوستینین اول با استفاده از بهترین مصالح آن زمان بنا شد تا به عنوان کلیسایی مسیحی فعالیت کند. کلیسای ایاصوفیه از ابتدای ساخت تا زمان به قدرت رسیدن عثمانی ها در استانبول ماهیت کلیسایی داشت اما در اواسط قرن پانزدهم به دستور محمد دوم به مسجد تبدیل شد این روند ادامه داشت تا اینکه پس از اعلام حکومت جمهوری در ترکیه و به قدرت رسیدن آتاتورک ، ایاصوفیه به موزه تبدیل شد و تا امروز به همین شکل باقی مانده است. موقعیت ایاصوفیه در مرکز شهر استانبول این امکان را برای علاقه مندان فراهم کرده تا بتوانند با استفاده از تراموا و مترو به این مجموعه دسترسی داشته باشند .
بعد از اینکه ایاصوفیه به مسجد تبدیل شد تغییراتی در آن صورت گرفت که از جمله این تغییرات می توان پوشاندن نقاشی ها و نگارگری ها و خواندن نماز جمعه به دستور سلیمان اول ، مرمت به دست معمار سنان به دستور سلیم دوم ، افزودن مناره ، منبر و محراب در زمان مراد سوم ، نگاشتن آیاتی از قران به خط مصطفی چلبی در دیوارها و نصب لوحه هایی در سقف در زمان مراد چهارم اشاره نمود .
کلیسای ایاصوفیه استانبول توسط آنتیموس ترالسی و اسیدروس میلوتوسی ساخته شد و امروزه حدود 6 هزار متر مربع وسعت دارد . در داخل بنا نقاشی ها ، تزئینات و کاشی های بزرگ و زیبایی به چشم می خورند که روی آنها آیه های قرآنی و احادیث نوشته شده است . در تزئینات آن از فلزات و سنگ های با ارزش مربوط به هنر بیزانسی استفاده شده است . ارتفاع گنبد بزرگ این مسجد از سطح زمین 55 متر و قطر آن 31 متر می باشد که بوسیله 40 پشت بند بزرگ و روی چهار ستون اصلی سوار شده است . طول مسجد ایا صوفیه ترکیه در طولانی ترین قسمت 82 متر و عرض آن 73 متر است و ارتفاع آن در بالاترین قسمت گنبد 55 متر می باشد .
موزه ایاصوفیه که از جاذبه های گردشگری استانبول می باشد هر روز به جز روزهای دوشنبه باز است . این موزه و مسجد دیدنی در بهار و تابستان از ساعت 9 صبح تا 7 عصر و در پاییز و زمستان از 5 صبح تا 5 بعد از ظهر پذیرای گردشگران تور استانبول و علاقه مندان به بناهای تاریخی است .
pic055868210001