مسجد اورتاکوی استانبول

ortakoy_mosque_istanbul5safarafarin-qpr.jpg
ortakoy_mosque_istanbul5safarafarin-qpr.jpg ortakoy_mosque_istanbul3safarafarin-qpr.jpg ortakoy_mosque_istanbul4safarafarin-qpr.jpg ortakoy_mosque_istanbul1safarafarin-qpr.jpg
اکثر گردشگران تور استانبول در سفری که به این شهر دارند بازدید از مساجد استانبول را در برنامه های گردشی خود قرار می دهند لذا آشنایی با این اماکن مقدس می تواند به آنان در انتخاب مسجد موردنظرشان کمک کند . در این مطلب به معرفی مسجد اورتاکوی استانبول (Ortakoy Mosque Istanbul) پرداخته شده است با ما همراه باشید .
درباره مسجد باشکوه اورتاکوی در استانبول
مساجد قدیمی مربوط به دوره عثمانی از معروف ترین جاذبه های گردشگری استانبول به شمار می آیند در واقع قدمت ، سبک معماری و تزئینات داخلی این مساجد سبب شده تا گردشگران بسیاری علاقه مند به بازدید از آن ها باشند . مسجد اورتاکوی استانبول یکی از این مساجد است که در سال های میانی قرن نوزدهم بنا شده و با یک گنبد و دو مناره ، نمای خارجی زیبا و دکوراسیون داخلی جذاب توانسته خود را در میان معروف ترین مساجد استانبول جای دهد . مسجد اورتاکوی که در منطقه بشکیتاش و در محله اورتاکوی واقع شده از جاذبه های گردشگری ترکیه محسوب می گردد و قرارگیری آن در کنار آب بر جذابیت مسجد افزوده است .
مسجد زیبا و دیدنی اورتاکوی استانبول را بیشتر بشناسیم
مسجد اورتاکوی استانبول در کنار پل معروف بسفر واقع شده و موقعیت این مسجد دیدنی در کنار سازه مدرن پل می تواند چشم اندازی از استانبول قدیم و جدید را در یک نگاه به گردشگران نمایش دهد . عملیات ساخت این مسجد در سال 1854 میلادی به دستور سلطان عبدالمجید عثمانی آغاز شد و بعد از طی دوره ای دو ساله و به کارگیری نیروهای کاری و توانمند و همچنین معماری برجسته در سال 1856 به اتمام رسید و به عنوان میعادگاهی برای مسلمانان به بهره برداری رسید . معمار این بنا فردی به نام نیکوگوس بالیان بوده که از نمونه کارهای این معمار می توان به کاخ مجلل دولما باغچه استانبول اشاره نمود .
مسجد Ortaköy یا مسجد بیوک مجیدیه استانبول به سبک نئو باروک در مکان سابق مسجد کوچکی که در جریان شورش های سال 1730 نابود گشته ساخته شد و از زمان ساخت تا کنون بارها عملیات بازسازی و تعمیر بر روی آن انجام شده است . آخرین دوره بازسازی این مسجد به چند سال قبل بر می گردد که درهای مسجد زیبای اورتاکوی در سال 2014 بعد از یک تعمیر اساسی مجددا به روی بازدیدکنندگان گشوده شد .
این مسجد که از دیدنی های استانبول می باشد به سبب سبک معماری فوق العاده خود و قرار گرفتن در منطقه‌ زیبا و دیدنی اورتاکوی در تنگه‌ بسفر شهرت یافته است . اورتاکوی دارای دو مناره پله دار با یک جایگاه موذن بوده و دیوارهای آن با سنگ سفید ساخته شده است . دیوارهای تنها قبه آن نیز با موزائیک های صورتی رنگ آراسته شده اند . محراب و منبر مسجد تلفیقی از موزائیک و مرمر می باشد که با ظریف کاری ویژه ای ساخته شده است . پنجره های بلند این مسجد طوری طراحی شده اند که بتوانند نور متغیر تنگه را به داخل مسجد منعکس کنند . زیر سقف مزین مسجد چندین نمونه استادانه از خوشنویسی عربی ، اثر سلطان عبدالمجید به چشم می خورد که بسیار دیدنی است . شاید برایتان جالب باشد که بدانید سلطان عبدالمجید خطاطی ماهر بود .
pic173758210001