کاخ دولما باغچه استانبول

dolmabahce_palace_istanbul5safarafarin-qpr.jpg
dolmabahce_palace_istanbul5safarafarin-qpr.jpg dolmabahce_palace_istanbul4safarafarin-qpr.jpg dolmabahce_palace_istanbulsafarafarin-qpr.jpg dolmabahce_palace_istanbul1safarafarin-qpr.jpg dolmabahce_palace_istanbul3safarafarin-qpr.jpg
کاخ دولما باغچه استانبول (Dolmabahce Palace Istanbul) یکی از چندین کاخ مجللی است که به دستور سلاطین عثمانی در این شهر ساخته شده اند با ما همراه باشید تا با این قصر بیشتر آشنا شوید .
درباره کاخ با شکوه دولما باغچه در استانبول
بعد از اینکه عثمانی ها بر ترکیه و شهر استانبول تسلط یافتند چندین کاخ به عنوان مقر حکومتی و محل زندگی سلاطین ساخته شد که کاخ دولما باغچه استانبول یکی از این کاخ های زیبا و باشکوه است . کاخ دولما باغچه در سال های میانی قرن نوزدهم ساخته شده و تزئینات داخلی و معماری فوق العاده این کاخ عثمانی چشم هر گردشگری را به خود خیره می سازد . این کاخ که از برترین جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می آید در قسمت اروپایی استانبول و در سواحل تنگه بسفر واقع شده و بیش از 40 سال مرکز اداری اصلی امپراتوری عثمانی بوده است . این کاخ باشکوه در مدت زمانی 13 ساله ساخته شده و برخلاف کاخ توپکاپی که با غالبا با کاشی کاری و کنده کاری تزئین شده از طلا و کریستال برای آراستگی آن استفاده شده است .
اطلاعاتی در مورد قصر دلمه باغچه استانبول
قصر دولما باغچه در منطقه بشیکتاش و جنوب شرقی میدان تکسیم واقع شده و به عنوان یکی از باشکوه ترین جاذبه های گردشگری استانبول مورد بازدید گردشگران بسیاری قرار می گیرد . این کاخ بعد از اینکه عبدالمجید یکم احساس نمود کاخ توپکاپی شکوه و تجمل سابق را ندارد به دستور این سلطان عثمانی بین سال های 1843 و 1856 بنا شد تا محلی برای زندگی سلطان عبدالمجید و سلاطین بعدی باشد . کاخ دولما باغچه استانبول با بیش از 150 سال قدمت و بخش های دیدنی مختلف 600 متر طول دارد و در امتداد ساحل شرقی بسفر گسترده شده است . جالب است بدانید که اسباب و لوازم این کاخ مثل پرده ها ، مبلمان ، قالی های ابریشمی از گذشته تا کنون به خوبی حفظ و نگهداری شده اند .
کاخ Dolmabahçe استانبول به سبک باروک ، روکوکو و نئوکلاسیک همراه با ترکیبی از معماری سنتی عثمانی ساخته شده و استفاده از طلا و کریستال بر تزئین نمای داخلی کاخ به آن جذابیت و شکوه خاصی بخشیده است . این کاخ که از دیدنی های استانبول می باشد در منطقه ای به مساحت 110 هزار متر مربع واقع شده و در وسعت 45 هزار متر مربعی خود دارای 285 اتاق ، 46 سالن ، 6 حمام و 68 توالت می باشد . کاخ دلمه باغچه ترکیه با سالن بزرگ و با شکوه اش که 56 ستون دارد نمونه ای از شگفتی های معماری در استانبول است و برای گردشگرانی که به تاریخ و تمدن عثمانی علاقمند می باشند مکانی جذاب و ایده آل خواهد بود . بزرگترین لوستر کریستال بوهمی جهان که هدیه ای از جانب ملکه ویکتوریا اول می باشد با 750 حباب و وزنی معادل 4.5 تن در سالن تشریفات قصر قرار دارد که بسیار دیدنی است .
این کاخ در سال 1924 میلادی به مالکیت میراث ملی ترکیه در آمد و در زمان بازدید مصطفی کمال آتاتورک ، اولین رئیس جمهور ترکیه از استانبول دولما باغچه به عنوان محل سکونت وی مورد استفاده قرار می گرفت . توجه داشته باشید که آتاتورک در سال 1938 در این کاخ چشم از جهان فرو بست به همین سبب تمامی ساعت های موجود در دولما باغچه بر روی 9:05 که ساعت مرگ وی می باشد ثابت مانده اند .
کاخ مجلل دولما باغچه دوشنبه ها و پنج شنبه ها تعطیل است و گردشگران تور استانبول باید در روزهای دیگر هفته به این مکان مراجعه کنند . توجه کنید که ساعت بازدید کاخ دولما باغچه از ساعت 9 صبح تا 4 بعد از ظهر می باشد .
pic778358210001