استانبول کارت

istanbulkart2safarafarin-qpr.jpg
istanbulkart2safarafarin-qpr.jpg istanbulkart4safarafarin-qpr.jpg istanbulkart5safarafarin-qpr.jpg
اکثر گردشکران برای جابجایی در سطح شهر استانبول از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنند لذا آشنایی با استانبول کارت (Istanbulkart) و مزایای استفاده از آن به مسافران این شهر توصیه می گردد . با همراه باشید تا در مورد این کارت هوشمند بیشتربدانید .
استانبول کارت چیست؟
اگر قصد دارید با تور استانبول همراه گشته و به این شهر تاریخی و زیبا سفر کنید لازم است ابتدا اطلاعاتی در مورد سیستم حمل و نقل عمومی این شهر کسب کنید تا بتوانید از هزینه های سفر خود بکاهید . اگر شما از آن دسته افرادی هستید که ترجیح می دهید برای جابجایی در سطح شهر استانبول از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید پس بهتر است در بدو ورود به این شهر ، استانبول کارت تهیه کنید چرا که این کارت از اتلاف وقت جلوگیری نموده و تخفیفاتی برای شما به همراه دارد . در واقع استانبول کارت ، کارتی است هوشمند به اندازه دیگر کارت های هوشمندی که هر روزه با ان ها سر و کار داریم این کارت ها برای پرداخت هزینه حمل و نقل عمومی کاربرد دارند و در سال 2009 میلادی جایگزین بلیط های الکترونیکی آکبیل شده اند . در کلان شهرهایی مانند استانبول استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی نقش به سزائی در کاهش هزینه ها دارد حال اگر تخفیفاتی که با استفاده از این کارت شامل استفاده کنندگان می شود نیز لحاظ گردد تا حد زیادی هزینه جابجایی کاهش می یابد .
مزایای استفاده از استانبول کارت
همانگونه که بیان شد استانبول کارت قدمتی 8 ساله دارد و در داخل آن از تکنولوژی RFID (سامانه بازشناسی با امواج رادیویی) استفاده شده است . از نکات مثبت این کارت می توان به اندازه مناسب و جایگیری مناسب در کیف پول ، شارژ آسان و پرداخت هزینه آن قبل از استفاده اشاره نمود . کارت استانبول را می توان از باجه های فروش در ایستگاه های حمل و نقل اصلی مانند فرودگاه ، سلطان احمد ، تکسیم و امینونو و همچنین از روزنامه فروشی ها و سوپرهای بزرگ تهیه نمود . توجه داشته باشید که برای خرید این کارت باید مبلغ 10 لیر (برای خود کارت و خدمات آن) و همچنین مبلغ مورد نظرتان برای شارژ کارت را پرداخت کنید .
در تور استانبول اگر این کارت هوشمند را تهیه نکنید برای هر بار استفاده از اتوبوس ، مترو ، کشتی و تراموا باید بلیط و ژتون تهیه کنید که به نظر وقت گیر می آید لذا اگر قصد دارید چند روزی را در این شهر اقامت کنید و به جاذبه های گردشگری استانبول سر بزنید حتما در ابتدای سفر یک کارت خریداری و شارژ نمائید . توجه داشته باشید که برای شارژ کارت می توانید از دستگاه های ویژه ای که به همین منظور در ایستگاه های مهم تعبیه شده اند استفاده کنید این دستگاه ها اسکناس های 5 ، 10 و 20 لیری را قبول می کنند و دستورالعمل استفاده از آن ها به چندین زبان در دسترس است .
ار آنجائی که امروزه در استانبول اکثر وسایل نقلیه پول قبول نمی کنند تهیه استانبول کارت می تواند شما را از خریدن ژتون و بلیط رهایی دهد . در واقع استفاده از استانبول کارت چندین مزایا دارد که از مهمترین آن ها می توان به چند منظوره بودن آن (استفاده برای اتوبوس ، کشتی ، قایق ، مترو و تراموا) ، اعتباری و قابل شارژ بودن کارت ، سهولت استفاده ، پشتیبانی از چند نفر مسافر به فاصله زمانی چند ثانیه و تخفیف در کرایه اشاره نمود . در صورت نداشتن کارت استانبول برای خرید ژتون مترو باید 4 لیر پرداخت کنید ، در حالی که با استفاده از این کارت در هر بار استفاده کمتر از 2.50 لیر از شارژ شما کسر می گردد .
pic405058210001