مسجد سلیمانیه استانبول

suleymaniye_mosque_istanbulsafarafarin-qpr.jpg
suleymaniye_mosque_istanbulsafarafarin-qpr.jpg suleymaniye_mosque_istanbul5safarafarin-qpr.jpg suleymaniye_mosque_istanbul1safarafarin-qpr.jpg suleymaniye_mosque_istanbul4safarafarin-qpr.jpg suleymaniye_mosque_istanbul2safarafarin-qpr.jpg
همانگونه که می دانید مساجد استانبول از جمله جاذبه هایی هستند که اکثر گردشگران برای دیدن آن ها از خود علاقه نشان می دهند لذا آشنایی با این اماکن مذهبی و دیدنی می تواند به ان ها در داشتن یک برنامه ریزی حساب شده کمک کند . با ما همراه باشید تا با مسجد سلیمانیه استانبول (Suleymaniye Mosque Istanbul) آشنا گردید .
درباره مسجد باشکوه سلیمانیه در استانبول
بعد از اینکه عثمانی ها حاکمیت استانبول را به دست گرفتند مساجد زیبائی در سطح این شهر بنا نمودند که امروزه این مساجد به سبب سبک معماری دلنشین و چشم نواز خود از برترین جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می آیند . مسجد سلیمانیه استانبول که یکی از مساجد آن دوران می باشد در اوایل نیمه دوم قرن شانزدهم ساخته شده و با چندین بار تجربه بلایای مختلف ، تخریب برخی از قسمت های آن و همچنین بازسازی دوباره ، از باشکوه ترین و بزرگترین مساجد استانبول می باشد . از زمانی که عملیات ساخت مسجد جامع سلیمانیه آغاز شد تا به هنگامی که تمامی بخش های ان تکمیل گردید حدود 7 سال زمان صرف شد و در این مدت بیش از 3500 کارگر برای به انتها رسیدن ساخت این مسجد همت گماشتند . این مسجد به دستور یکی از قدرتمندترین سلاطین عثمانی ، سلطان سلیمان بنا شد و معمار سنان همانند دیگر کارهای خود از سبک معماری بیزانسی و اسلامی برای احداث این بنای ارزشمند استفاده نموده است .
مسجد سلیمانیه از بناهای تاریخی دوره عثمانی
مسجد جامع سلیمانیه استانبول که در تپه سوم این شهر در منطقه امینونو واقع شده به دیگر دیدنی های استانبول مانند مسجد رستم پاشا ، بازار ادویه و مسجد جدید نزدیک بوده و در قسمت شمالی دانشگاه استانبول قرار گرفته است . ساخت مسجد Süleymaniye استانبول در سال 1550 آغاز شده و با به کارگیری نیروهای توانمند و راهنمایی های ارزنده معمار برجسته عثمانی ، سنان در سال 1557 تکمیل شد . این بنای زیبا و باشکوه فقط محدود به محلی برای عبادت و انجام فرائض دینی نبوده و دارای ساختمان های جنبی مانند مدرسه ، حمام ، کتابخانه ، کاروانسرا ، بیمارستان و آشپزخانه عمومی نیز بوده است .
مسجد سلیمانیه که دومین مسجد بزرگ استانبول می باشد سالانه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری استانبول مورد بازدید گردشگران بسیاری قرار می گیرد . این مسجد بنا به سنت عثمانی دارای 4 مناره 72 متری ظریف و ساده می باشد که شکوه و جذابیت خاصی به ان بخشیده است دو تا از این مناره ها دارای 2 گلدسته و 2 مناره دیگری دارای 3 گلدسته می باشد در واقع این ۱۰ گلدسته نشانه آن است که سلطان سلیمان دهمین سلطان عثمانی است . ارتفاع گنبد مسجد سلیمانیه استانبول 53 متر و قطر گنبد بیش از 25 متر است و ستون هایی که تکیه گاه گنبد هستند بسیار خلاقانه داخل دیوارها جاسازی و پنهان شده اند .
سنان در ساخت این بنا نسبت با ایاصوفیه سادگی پیشه کرده و تزئینات کمتری در ان به کار برده است در واقع به غیر از اطراف محراب ، کاشی کاری های کمی در این مسجد به چشم می خورد ولی با این وجود باز هم تشابهات بسیاری بین این دو بنای ارزشمند و دیدنی است . محراب و منبر این مکان مقدس از مرمر ساخته شده و تعدادی کتیبه خطی نیز از خطاطان مشهور عثمانی در این مسجد دیده می شود . دکوراسیون و نمای داخلی مسجد با وجود ساده بودن بسیار تاثیرگذار و دلنشین است ، مخصوصا هنگامی که نور خورشید از 200 پنجره رنگی مسجد به داخل آمده و روح و روشنایی به فضا می بخشد .
زیبائی و قدمت این مسجد زبانزد است اما وجود مقبره سلطان سلیمان اول پادشاه مشهور عثمانی و همسرش خرم سلطان ، سلیمان دوم و احمد دوم در باغ پشتی مسجد و همچنین مقبره سنان معمار در گوشه شمالی مسجد و پشت دیوارها سبب شده تا این بنا مورد توجه گردشگران تور استانبول قرار گیرد .
pic656948210001