بازار ادویه استانبول

spice_bazaar_istanbul3safarafarin-qpr.jpg
spice_bazaar_istanbul3safarafarin-qpr.jpg spice_bazaar_istanbul5safarafarin-qpr.jpg spice_bazaar_istanbul4safarafarin-qpr.jpg spice_bazaar_istanbul2safarafarin-qpr.jpg
در این مطلب قصد داریم علاقه مندان را با بازار ادویه استانبول (Spice Bazaar Istanbul) که یکی از بازارهای قدیمی این شهر است آشنا سازیم با ما همراه باشید .
درباره بازار ادویه فروشان استانبول
با اینکه در شهر استانبول مراکز خرید مدرن متعددی تاسیس شده اما قدم زدن در میان بازارهای قدیمی این شهر لطف و صفای دیگری دارد به طوری که هر ساله گردشگران بسیاری به این بازارها مراجعه می کنند تا یکی از مراکز خرید استانبول با قدمتی چند صد ساله را شاهد باشند . یکی از این بازارهای قدیمی ، بازار ادویه استانبول است که در نیمه دوم قرن هفدهم در زمان تسلط عثمانیان بر استانبول ساخته شده و انواع ادویه های ترکی و دیگر کشورها در آن به فروش می رسد . بازار ادویه که از جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می آید امروزه فقط مختص عرضه ادویه نیست و خوارکی ها و سوغاتی های ترکیه نیز در آن به چشم می خورد . بازار ادویه فروشان در منطقه تجاری امینونو در کنار مسجد جدید واقع شده و بعد از بازار بزرگ استانبول دومین بازار مهم این شهر محسوب می گردد .
اطلاعاتی در مورد بازار مصری های استانبول (Egyptian Bazaar Istanbul)
بازار ادویه استانبول که در قسمت اروپایی این شهر تاریخی قرار گرفته بازاری قدیمی و سرپوشیده است که گردشگران تور استانبول در آن می توانند از عطر و بوی انواع ادویه ها لذت برده و در صورت باب طبع بودن از این ادویه های خوش رنگ و بو برای خود و یا حتی برای سوغاتی خریداری نمایند . در این بازار که از جاذبه های گردشگری استانبول محسوب می گردد علاوه بر ادویه اقلام دیگری چون شیرینی های سنتی ، خشکبار ، خاویار ، پنیر ترکی ، آجیل ، موم عسل ، جواهر ، سوغاتی ، میوه و سبزیجات خشک ، صنایع دستی ، چای و قهوه نیز یافت می گردد . این بازار قدیمی و دیدنی توسط شخصی به نام کوجا قاسم آغا طراحی شده و معماری آن بر عهده مصطفی آغا بوده است .
بازار ادویه استانبول که در تمامی روزهای هفته به استثنای تعطیلات عمومی و مذهبی باز است در زمانی که تاسیس شده بود با نام بازار جدید شناخته می شد اما بعدها نام آن به سبب این که بازار از درآمد عثمانی ها از ایالتی متعلق به دولت عثمانی در مصر ساخته شد به بازار مصری ها تغییر نام داد . این بازار که در دهه هفتاد قرن هفدهم ساخته شده در منطقه فاتح واقع شده و به جاذبه هایی چون مسجد سلیمانیه ، موزه موزائیک ، مسجد رستم پاشا ، میدان سلطان احمد و پل گالاتا نزدیک می باشد . دسترسی به این بازار راحت است و برای رسیدن به آن می توانید از ترموا و مترو استفاده کنید و در ایستگاه امینونو از قطار پیاده شده و به بازار ادویه بروید .
این بازار که به شکل L ساخته شده دارای 85 باب مغازه بوده و وقف مسجد جدید(ینی مسجد) می باشد در واقع درآمد حاصل از اجاره مغازه ها صرف تعمیر و نگهداری مسجد می شود . بازار ادویه ترکیه در استانبول همه روزه به غیر از یکشنبه ها از ساعت 8 صبح تا 7:30 عصر باز بوده و پذیرای گردشگران می باشد و در روزهای یکشنبه نیز با اندکی تغییر نسبت به روزهای دیگر هفته ، از ساعت 10 صبح تا 6 عصر باز می باشد .
pic823748210001