کاخ توپکاپی استانبول

topkapi_palace_istanbul5safarafarin-qpr.jpg
topkapi_palace_istanbul5safarafarin-qpr.jpg topkapi_palace_istanbul2safarafarin-qpr.jpg topkapi_palace_istanbul4safarafarin-qpr.jpg topkapi_palace_istanbul1safarafarin-qpr.jpg
در این قسمت کاخ توپکاپی استانبول (Topkapi Palace Istanbul) که از زیباترین قصرهای عثمانی است معرفی شده است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این مجموعه دیدنی با ما همراه باشید .
درباره قصر توپکاپی استانبول
کاخ توپکاپی استانبول اقامتگاه 400 ساله سلاطین عثمانی بین نیمه دوم قرن 15 تا نیمه دوم قرن 19 بوده و اکنون به عنوان یکی از برترین کاخ – موزه های جهان مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد . کاخ توپکاپی دارای بخش های مختلفی است که بازدیدکنندگان با مراجعه به هر کدام از این بخش ها می توانند گوشه ای از چگونگی زندگی بیش از بیست سلطان عثمانی را که قبل از ایجاد کاخ دولما باغچه و کاخ ییلدیز در توپکاپی اقامت داشته اند را ببینند . کاخ توپقاپی استانبول که از برترین جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می آید در منطقه تاریخی شهر و در قسمت اروپائی استانبول واقع شده و امروزه کلکسیونی ارزشمند از هزاران شی نفیس و جذاب می باشد . این کاخ به عنوان یکی از زیباترین قصرهای عثمانی حدود 32 سال پیش در سال 1985 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و از افتخارات ترکیه محسوب می گردد .
مختصری در مورد توپکاپی سرایی استانبول
کاخ توپکاپی استانبول در مدت زمانی شش ساله در موقعیتی مناسب از شهر در منطقه تاریخی سلطان احمد بنا شده و از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری استانبول می باشد . این قصر در مکانی که در قرن هفتم پیش از میلاد اولین بار بنای شهر استانبول در آن گذاشته شد بین شاخ طلایی و دریای مرمره ساخته شده و چشم اندازی بسیار عالی به تنگه بسفر دارد . دستور ساخت این قصر در سال 1459 میلادی توسط سلطان محمد فاتح صادر شد تا محلی برای اقامت این سلطان و سلاطین بعد از او باشد سرانجام بعد از به کارگیری نیروهای توانمند و معمارانی برجسته چون محمد دوم ، علاءالدین ، داود آقا ، معمار سنان و سرکیس بالیان ، عملیات احداث این کاخ در سال 1465 به اتمام رسید و تا سال 1853 که سلطان عبدالمجید محل اقامت خود را به کاخ نوساز دولما باغچه انتقال دهد مقر اصلی عثمانی ها بود .
این کاخ که از برترین دیدنی های استانبول برای گردشگران تور ترکیه می باشد به سبک عثمانی و باروک در فضایی بیش از 500 هزار متر مربع وسعت ساخته شده و شامل چندین ساختمان ، عمارت ها و باغ های مختلف می باشد . به دلیل قرارگیری این قصر زیبا در منطقه توریستی سلطان احمد ، گردشگران تور استانبول برای رسیدن به این کاخ می توانند از تمامی وسایل نقلیه عمومی از قبیل اتوبوس ، مترو و تراموا استفاده کنند .
موزه توپکاپی در استانبول
در سال ۱۹۲۴ میلادی یعنی اندکی پس از پایان دوره عثمانی به دستور آتاتورک این کاخ مجلل به موزه ای برای بازدید عموم تبدیل شد . در میان اشیای جذاب متعددی که در این مکان وجود دارد می توان به الماس ۸۶ قیراطی قاشق چی ، خنجر توپقاپی ، یک زمرد بسیار بزرگ ، چندین تخت پادشاهی ، جا شمعی‌های بسیار بزرگ ساخته ‌شده از جنس طلا ، خرقه ، جای پا ، یک‌ دندان و یک موی پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) ، شمشیر نخستین خلفای اسلامی ، نگهدارنده سنگ سیاه متعلق به کعبه ، نقاشی هایی از سلطان ، مینیاتورها و ساعت های قدیمی اشاره نمود .
این مجموعه دیدنی در فصل تابستان هر روزه به جز سه شنبه ها از ساعت 9 صبح تا 6:45 بعد از ظهر و در زمستان ها از ساعت 9 صبح تا 4:45 بعد از ظهر باز می باشد و گردشگران علاقه مند می توانند در این ساعات به قصر توپکاپی مراجعه کرده و از تالارها و بخش های مختلف آن دیدن کنند . دیدنی ترین تالارهای توپکاپی شامل خزانه داری ، آثار مذهبی اسلامی ، لباس‌ های سلاطین ، دیوان ، حرم سرا ، آشپزخانه‌ ها و سالن ظروف چینی‌ می باشد اگر وقت کم دارید و دوست دارید بهترین قسمت های کاخ را از دست ندهید دیدن حرم سرا و خزانه داری را در اولویت برنامه خود قرار دهید .
pic641738210001