مسجد پوترا مالزی

putra_mosque_malaysiasafarafarin-qpr.jpg
putra_mosque_malaysiasafarafarin-qpr.jpg putra_mosque_malaysia5safarafarin-qpr.jpg putra_mosque_malaysia4safarafarin-qpr.jpg putra_mosque_malaysia1safarafarin-qpr.jpg putra_mosque_malaysia2safarafarin-qpr.jpg
مسجد پوترا مالزی (Putra Mosque Malaysia) از جمله مساجدی است که به سبب سبک معماری منحصر به فرد خود شهرت یافته است برای آشنایی بیشتر با این مکان مذهبی با ما همراه باشید .
درباره مسجد باشکوه پوترا در مالزی
مالزی به عنوان کشوری مسلمان در منطقه جنوب شرقی آسیا دارای مساجد مختلفی است که برخی از آن ها به دلیل سبک معماری فوق العاده شان شهرتی جهانی دارند . مسجد پوترا مالزی یکی از این مساجد دیدنی است که هجده سال پیش با هزینه ای بالغ بر 80 میلیون دلار در قسمت مرکزی پایتخت سیاسی کشور مالزی ، پوتراجایا به بهره برداری رسید . مسجد پوترا که به طور همزمان قابلیت پذیرش 15 هزار نمازگزار را دارد در کنار دریاچه پوتراجایا واقع شده و از یک طرف به خشکی راه دارد در واقع حدود سه چهارم از این مسجد زیبا در میان آب های دریاچه گسترده شده است به طوری که اگر از فاصله ای نه چندان دور به این مسجد نگاه کنید متصور خواهید شد که مسجد پوترا در میان آب قرار گرفته است . این مسجد که از جاذبه های گردشگری مالزی می باشد به مانند تصورات ما از نمای بیرونی یک مسجد نیست و همچون دیگر مساجد گنبد و گلدسته ای تزئین شده با کاشی کاری های آبی ، سبز ، فیروزه ای و ... ندارد بلکه رنگ صورتی با گرانیت های قرمز جلوه ویژه ای به مسجد پوترا بخشیده است .
اطلاعاتی در مورد مسجد صورتی پوترا مالزی
ساخت و ساز مسجد پوترا مالزی در مدت زمانی دو ساله به پایان رسید به طوری که عملیات احداث آن در سال 1997 آغاز شد و در سال 1999 نیز تکمیل شد و به عنوان محلی برای عبادت مسلمانان و جاذبه ای گردشگری برای غیر مسلمانان مورد استفاده قرار گرفت . معماری مسجد پوترا ترکیبی از معماری عربی ، معماری ایرانی مربوط به دوره صفویه و معماری ترکی است و نام آن از اسم اولین رئیس جمهور مالزی گرفته شده است . این مسجد که از دیدنی های مالزی به شمار می آید در کنار کاخ ریاست جمهوری این کشور واقع شده و انعکاس تصویر آن در دریاچه پوتراجایا منظره ای تماشایی خلق می کند که بسیار دیدنی است . مسجد صورتی پوترا که بیش از 1.3 هکتار وسعت دارد با عنوان مسجد جامع پوتراجایا نیز شناخته می شود و معماری منحصر به فرد و رنگ زیبای به کار رفته در ساخت آن این مسجد را از دیگر موارد متمایز ساخته است .
همانگونه که بیان شد معماری اصیل ایرانی مربوط به دوره صفویه یکی از سبک های به کار رفته در ساخت این مسجد است و برای تزئین نمای داخلی این مکان مقدس از این سبک الهام گرفته شده است به طور مثال ورودی اصلی مسجد مانند دروازه های ورودی ساختمان های دولتی ایران در عصر صفویه طراحی و ساخته شده است . جالب است بدانید که برای زیبائی و جذابیت محراب مسجد از خطوط و نقوش اسلامی استفاده شده و گنبد صورتی و اصلی مسجد پوترا توسط چند گنبد کوچکتر که به صورت پلکانی قرار گرفته اند احاطه شده است . مناره این مسجد دارای 5 ردیف نمایانگر پنج رکن اصلی اسلام است و با 116 متر ارتفاع از بلندترین مناره های موجود در منطقه است .
مسجد پوترا که از جاهای دیدنی مالزی به شمار می آید با سه بخش اصلی شبستان ، حیاط و اتاق های آموزشی سالانه مورد بازدید بسیاری از گردشگران تور مالزی اعم از مسلمان و غیر مسلمان قرار می گیرد . مناره مسجد با الهام از مناره مسجد شیخ عمر در بغداد ساخته شده و دیوارهای شبستان زیرین مسجد با الهام از مسجد سلطان حسن در کازابلانکا مراکش طراحی و اجرا شده است . توجه داشته باشید که برای بازدید از این مسجد هزینه ای دریافت نمی گردد و بانوان نباید لباس تنگ بپوشند و در صورت تنگ بودن لباسشان باید حتما چادرهای مخصوص مسجد را به تن کنند .
pic274608210001