معبد پارتنون آتن

parthenon_temple_athens3safarafarin-qpr.jpg
parthenon_temple_athens3safarafarin-qpr.jpg parthenon_temple_athens4safarafarin-qpr.jpg parthenon_temple_athens5safarafarin-qpr.jpg
در این مطلب یکی از ابنیه به جای مانده از یونان باستان به نام معبد پارتنون آتن (Parthenon Temple Athens) معرفی می گردد برای آشنایی بیشتر با این بنای تاریخی با سفر آفرین همراه باشید .
درباره معبد باشکوه پارتنون یونان
در یونان ابنیه تاریخی متعددی وجود دارد که قدمت برخی از آن ها به چندین قرن قبل از میلاد مسیح بر می گردد و یادگاری از یونان باستان می باشند . معبد پارتنون آتن یادگاری از قرن پنجم قبل از میلاد مسیح است که تا کنون باقی مانده و هنر معماری کلاسیک یونان را برای همگان به نمایش گذاشته است با اینکه معبد پارتنون چندین بار در طول تاریخ تغییر کاربری داد و آسیب دید هنوز هم به خوبی می تواند هنر و شکوه یونان باستان را منعکس سازد و به عنوان نمادی از آن دوران مورد بازدید گردشگران تور یونان قرار می گیرد . این معبد که در عصر پریکلس بر فراز تپه های باستانی آکروپلیس ساخته شده از برترین جاذبه های گردشگری یونان به شمار می آید و سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند .
اطلاعاتی در مورد معبد پارتنون آکروپلیس یونان
همانگونه که بیان شد معبد پارتنون آتن اثری باقی مانده از قرن پنجم قبل از میلاد است که به عنوان پرستشگاهی برای الهه عقل و زیبائی ، آتنا ، به دست مردم آتن ساخته شد در واقع مردمان آتن اعتقاد داشتند که این الهه حامی آنهاست و از شهر و اهالی آن در برابر بدی ها حمایت می کند . معماری این بنای عظیم به سبک دوریک بوده و ساخت و ساز آن در سال 447 قبل از میلاد که امپراتوری آتن در اوج قدرت خود به سر می برد آغاز شد و در 438 قبل از میلاد نیز به اتمام رسید هر چند که کار دکوراسیون آن تا سال 432 قبل از میلاد ادامه داشت . معبد پارتنون یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری آتن است که بر روی خرابه های یک معبد قدیمی که در سال 480 قبل از میلاد به دست آریایی ها تخریب شده بود ساخته شد و به عنوان نماد پایدار یونان باستان ، دموکراسی آتن و تمدن غربی به جهانیان شناسانده شد . پارتنون که امروزه یک مکان مقدس به شمار می رود در گذشته خزانه امپراطوری آتن بود .
معبد پارتنون آکروپلیس آتن از جمله دیدنی های یونان است که اکثر گردشگرانی که به این کشور سفر می کنند بازدید از آن را از دست نمی دهند . این معبد دور ستونی است و در ایوان جنوبی آن بر خلاف پرستشگاه های دیگر ، به جای شش ستون ، از هشت ستون و برای طول آن هفده ستون در نظر گرفته شده است . طول و عرض آن 70 متر در 31 متر و ارتفاع بنا 13.72 متر است که ارتفاع هر ستون معبد نیز 10.43 متر می باشد . در این بنا دو شیوه دوریک و آیونیک با هم تلفیق شده اند که از سبک دوریک برای فضای بیرون و از آیونیک برای فضای درون استفاده شده است . در ایجاد نقوش در چهار گوشی های تزئینی و سنتوری های معبد نیز نهایت دقت را به کار رفته است . مجسمه هایی که در تزیین این بنا استفاده شده یکی از مهمترین بخش های هنر یونانی است و سمبلی از یونان باستان و دموکراسی آتنی است .
pic064608210001