مسجد نگارا کوالالامپور

national_mosque_of_malaysia3safarafarin-qpr.jpg
national_mosque_of_malaysia3safarafarin-qpr.jpg national_mosque_of_malaysia1safarafarin-qpr.jpg national_mosque_of_malaysia2safarafarin-qpr.jpg national_mosque_of_malaysia5safarafarin-qpr.jpg national_mosque_of_malaysia4safarafarin-qpr.jpg
در این مطلب قصد داریم علاقه مندان به اماکن دیدنی مالزی را با مسجد نگارا کوالالامپور (National Mosque of Malaysia) آشنا سازیم پس با ما تا انتها همراه باشید .
درباره مسجد ملی مالزی
مسجد نگارا کوالالامپور یکی از بزرگترین مساجد کشور مالزی است و با بیش از 50 سال قدمت از میعادگاه های اصلی اهالی شهر کوالالامپور برای نماز و عبادت می باشد . مسجد نگارا با الهام از مساجد ترکیه ، ایران و عربستان طراحی شده و گنبد و مناره منحصر به فرد آن از نکات قابل توجه برای گردشگران تور مالزی خواهد بود . این مسجد که از جاذبه های گردشگری کوالالامپور محسوب می گردد با نام مسجد ملی مالزی نیز شناخته می شود چرا که بعد از استقلال مالزی از دولت انگلیس بنا شده است در واقع این مسجد به شکرانه این استقلال در بخش مرکزی شهر کوالالامپور احداث گشته است . این مسجد در میان 13 جریب از باغ های زیبا واقع شده و یکی از بزرگترین مساجد شرق آسیا به شمار می آید .
اطلاعاتی در مورد مسجد نگارا مالزی
در معماری مسجد نگارا کوالالامپور نمادهایی از استقلال مالزی نمایان شده که به آن جذابیت و زیبائی خاصی بخشیده است . پیشنهاد ساخت این مسجد در سال 1957 به عنوان سمبلی برای استقلال مالزی مطرح شد که با مخالفت روبرو شد ولی بالاخره احداث این بنا در سال 1965 به شکرانه این استقلال به اتمام رسید و به یکی از جاذبه های گردشگری مالزی تبدیل شد . این مسجد که با مصالح سیمانی پایه گذاری شده توسط سه معمار برجسته اهل انگلیس و مالزی به نام های هوارد آشلی ، هشام البکری و بحرالدین کسیم طراحی شده و قابلیت پذیرش 15 هزار نمازگزار را به صورت همزمان دارد . مسجد ملی کوالالامپور در زمان افتتاح دارای سقفی صورتی بوده اما در طی بازسازی که در سال 1987 بر روی این مسجد انجام شد از کاشی های سبز و آّبی برای جلوه و شکوه این مکان مقدس استفاده شد .
گنبد مسجد ملی مالزی از جمله مواردی است که با سایر مساجد موجود در دنیای اسلام متفاوت است چرا که گنبد اصلی این مسجد به مانند یک ستاره 18 بخشی طراحی شده که نمایانگر 13 ایالت مالزی و 5 رکن اصلی از اصول اسلامی است . دراطراف گنبد اصلی 48 گنبد کوچک سبز رنگ قرار دارند که الهام گرفته ازطرح مسجد معروف مکه می باشند . طراحی مدرن و منحصر به فرد این مسجد با بکارگیری طرح ها و نقوش اسلامی همراه با خطوط زیبای آیات قرآن و هنر نمایی هنرمندان اسلامی در تزئین دیوارهای مسجد ، جلوه ای از هنر معاصر اسلامی را به نمایش گذاشته است که برای هر بازدید کننده ای جذاب خواهد بود . این مسجد که از جاهای دیدنی مالزی است دارای یک مناره مرتفع 73 متری است که به راحتی از سایر نقاط شهر قابل رویت می باشد .
در منطقه ای که مسجد نگارا مالزی واقع شده چندین جاذبه دیدنی وجود دارد که گردشگران تور کوالالامپور با مراجعه به این ناحیه می توانند از مواردی چون آرامگان پهلوانان ، ایستگاه قدیمی راه آهن کوالالامپور ، باغ پرندگان ، باغ پروانه ها و موزه هنرهای اسلامی بازدید داشته باشند .
pic489008210001