رود متکواری گرجستان

kura_river3safarafarin-qpr.jpg
kura_river3safarafarin-qpr.jpg kura_river4safarafarin-qpr.jpg kura_riversafarafarin-qpr.jpg
کرانه های رود متکواری گرجستان (Kura River) به خصوص در شهر تفلیس از جاذبه های گردشگری به شمار می آید و هر ساله گردشگران بسیاری از جذابیت ها و زیبائی های آن دیدن می کنند . در این مطلب به معرفی این رود بزرگ پرداخته شده است با ما همراه باشید .
درباره رود متکواری ، بزرگترین رود گرجستان
رود متکواری گرجستان ، شهر تفلیس را به دو قسمت تقسیم می کند و برای عبور و مرور بین این دو قسمت پل های مختلفی بر روی این رودخانه ساخته شده است که برخی تاریخی بوده و برخی نیز به مانند پل صلح مدرن هستند و در سال های اخیر بنا شده اند . رود متکواری از کوه های کشور ترکیه سرچشمه می گیرد و بعد از گذشتن از بخش هایی از خاک ترکیه ، گرجستان و آذربایجان بعد از پیوستن رود ارس به آن به دریای خزر می ریزد . این رودخانه که بزرگترین رود منطقه قفقاز می باشد در امتداد مسیر خود زیبائی های چشم نوازی ارائه می دهد که برای هر گردشگری جذاب خواهد بود . بیش از 400 کیلومتر از رودخانه متکواری در گرجستان جاری است و در مسیر خود با عبور از میان دره های کوچک و عمیق ، بخش های مختلفی از این کشور را سیراب می کند . این رودخانه که از جاذبه های گردشگری گرجستان می باشد در گذشته قابل کشتیرانی بوده اما به سبب ساختن سدها و نیروگاه های مختلف بر روی آن ، این قابلیت را از دست داده است .
اطلاعاتی در مورد رود متکواری یا رودخانه کورا در گرجستان
رود متکواری یا رودخانه کورا که از جاذبه های گردشگری تفلیس برای گردشگران تور گرجستان به شمار می آید با 1551 کیلومتر درازا و زیبائی های منحصر به فرد از دامنه‌های شمالی آب پخشان و از ارتفاعات 2741 متری کوه های چالدران در ترکیه سرچشمه گرفته و از کشورهای گرجستان و جمهوری آذربایجان از میان رشته کوه های قفقاز عبور کرده و بعد از آن که رود ارس نیز به این رودخانه پیوست ، در منطقه تالش گشتاسبی به دریای خزر می ریزد . رود کورا که در جمهوری آذربایجان به رود «کور» شهرت دارد پس از پیوستن به ارس ، همان نام «کور» را دارد چون نسبت به ارس آب بیشتری دارد . مساحت حوضه آبریز رودخانه کورا یا کر بیش از 198 هزار کیلومتر مربع است و بیش از 900 کیلومتر از طول آن در کشور آذربایجان جریان دارد و همچنین بیش از ده درصد (بیش از 180 کیلومتر) از طول آن در خاک ترکیه جاری است .
شاید برایتان جالب باشد که بدانید اطراف رود کورا به عنوان بزرگترین رودخانه منطقه قفقاز و از مهمترین رودهای جاری در کشورهای آذربایجان و گرجستان ، از دوران پیش از تاریخ سکونت گاه انسان بوده که در دوره نوسنگی و اوایل دوره برنز با شکل گیری تمدن های کور و ارس به اوج توسعه و شکوفایی خود رسیده است . گنجینه های گرانبهای کاوش های باستان شناسی منطقه و دوران های مذکور در موزه ملی گرجستان نگهداری می شود که گردشگران تور گرجستان می توانند با مراجعه به این موزه از این آثار نفیس دیدن کنند .
pic487497210001