کلیسای جامع تثلیث تفلیس

holy_trinity_cathedral_of_tbilisisafarafarin-qpr.jpg
holy_trinity_cathedral_of_tbilisisafarafarin-qpr.jpg holy_trinity_cathedral_of_tbilisi5safarafarin-qpr.jpg holy_trinity_cathedral_of_tbilisi4safarafarin-qpr.jpg holy_trinity_cathedral_of_tbilisi3safarafarin-qpr.jpg
گرجستان کشوری است در فاصله ای نزدیک به ایران ، لذا سالانه تعدادی از هموطنانمان برای سفر این کشور را انتخاب می کنند تا از جاذبه های آن دیدن کنند . تفلیس به عنوان بزرگترین شهر و پایتخت گرجستان اماکن دیدنی متعددی را در خود گنجانده که کلیسای جامع تثلیث تفلیس (Holy Trinity Cathedral of Tbilisi) از برترین آن هاست برای آشنایی با این کلیسا با سفر آفرین همراه باشید .
درباره کلیسای جامع تثلیث در تفلیس
در کشورهایی که اکثریت جمعیت آن را مسیحیان تشکیل می دهند کلیساهای متعددی برای عبادت و دعا ساخته شده که در کشور گرجستان ، کلیسای جامع تثلیث تفلیس از دیگر موارد شناخته شده تر بوده و با جذابیت های بسیار از جاهای دیدنی این شهر به شمار می آید . کلیسای جامع تثلیث که از بزرگترین کلیساهای ارتدوکس در جهان محسوب می گردد سالانه تعداد زیادی از گردشگران تور گرجستان را به سوی خود جذب می کند و ساختمان آن با به کارگیری سبک معماری سنتی گرجی و عناصری از معماری دوره بیزانس شکوه و جلوه خاصی دارد . این کلیسا که از برترین جاذبه های گردشگری گرجستان می باشد به دلیل قرار گیری بر فراز تپه ای زیبا و همچنین داشتن ارتفاعی بیش از 95 متر ، در رده سوم بلندترین کلیساهای ارتدوکس شرقی در جهان قرار گرفته است و از افتخارات گرجستان می باشد .
اطلاعاتی در مورد کلیسای جامع تثلیث گرجستان
کلیسای جامع تثلیث تفلیس به عنوان یکی از دیدنی های گرجستان در کرانه های سمت چپ رودخانه کورا بر بالای تپه سنت ایلیا واقع شده و اصلی ترین کلیسای ارتدوکس در این کشور می باشد . عملیات احداث این کلیسا در سال 1995 آغاز شد و بعد از گذشت دوره ای حدود 9 سال در سال 2004 به اتمام رسیده و مورد بهره برداری قرار گرفت . کلیسای جامع تثلیث یا کلیسای هالی ترینیتی تفلیس در بلندترین نقطه 97 متر ارتفاع دارد و از اغلب نقاط شهر قابل مشاهده است همچنین صلیبی که در بالای گنبد طلائی این کلیسا قرار دارد 7.5 متر ارتفاع دارد و جلوه و شکوه خاصی به این کلیسا بخشیده است . این کلیسا که از جاذبه های گردشگری تفلیس و از نمادهای این شهر می باشد متشکل از 9 کلیسای کوچک است و علاوه بر این 5 کلیسای کوچکتر از آن در طبقات زیرین آن بنا شده است . کلیسای سامبا تفلیس شامل بخش های مختلفی از جمله بنای اصلی ، برج ناقوس ، اقامتگاه ، صومعه ، آکادمی علوم دینی ، فرهنگستان الهیات ، کارگاه های آموزشی ، استراحتگاه و ... است که امروزه مورد بازدید گردشگران تور تفلیس قرار گرفته است.
فضای داخلی کلیسا بسیار بزرگ است و با مساحت 5 هزار متر مربعی و حجم 137 متر مکعبی ، به طور همزمان ظرفیت پذیرش 15 هزار نفر را دارا می باشد همین وسعت بنا در نگاه اول و با ورود به کلیسا جلب توجه می کند و گردشگران را به گشتی مذهبی در خود دعوت می نماید . ایده اصلی ساخت کلیسای جامع تثلیث در تفلیس به سال 1989 بر می گردد که اسقف اعظم و مسئولین گرجستان برای بزرگذاشت مذهب ارتدکس و عیسی مسیح یک رقابت بین المللی را برای ساخت کلیسا اعلام کردند و عمدتا توسط کمک های مالی ناشناس از چند تجار و شهروندان عادی ساخته شده است .
pic659767210001