معبد تین هو در کوالالامپور

thean_hou_temple1safarafarin-qpr.jpg
thean_hou_temple1safarafarin-qpr.jpg thean_hou_templesafarafarin-qpr.jpg thean_hou_temple3safarafarin-qpr.jpg thean_hou_temple2safarafarin-qpr.jpg
در کشور مالزی علی الخصوص کوالالامپور مردمانی با ملیت های مختلف زندگی می کنند که اکثریت آن ها را چینی ها ، مالائی ها و هندی ها تشکیل می دهند لذا برای انجام عبادات این افراد مکان هایی چون معبد تین هو در کوالالامپور (Thean Hou Temple) در نظر گرفته شده که در ادامه بیشتر با این معبد اشنا می شویم .
درباره معبد تین هو کوالالامپور
معبد تین هو در کوالالامپور با وسعتی بیش از 6 هزار متر مربع یکی از بزرگترین معابد چینی موجود در مالزی است که با قدمتی حدود 30 سال از جذابیت های بسیاری برخوردار است . معماری معبد تین هو یکی از نقاط قوت ان است چرا که به سبک سنتی چینی ساخته شده و با ریزه کاری های متعددی که معمولا در بناهای چینی به چشم می خورد تزئین شده است . این معبد که از جاذبه های گردشگری مالزی به شمار می آید برای ساکنان چینی تبار مالزی بنا شده و دارای چندین مجسمه و تندیس از خدایان می باشد . در زمان برگزاری جشن 15 روزه سال نو چینی این معبد شلوغ تر از همیشه است و در این تایم تعداد زیادی از گزدشگران تور مالزی برای دیدن مراسمات رایج این جشن به تین هو مراجعه می کنند علاوه بر آیین های سنتی ، سالیانه بیش از 100 فعالیت فرهنگی در معبد Thean Hou صورت می پذیرد .
اطلاعاتی در مورد معبد تین هو مالزی
معبد تین هو در کوالالامپور سالانه بازدید کننده بسیاری دارد که برخی از آن ها برای دعا و عبادت به این معبد سر می زند و هدف برخی دیگر نیز دیدن بخش های مختلف و مراسماتی است که در این معبد برگزار می گردد . عملیات احداث این معبد در سال 1981 میلادی اغاز و ساخت آن بعد از دوره ای 6 ساله و صرف هزینه ای بالغ بر 7 میلیون رینگیت در 1987 به اتمام رسید اما در 1989 میلادی به طور رسمی مورد بهره برداری قرار گرفت . معبد تین هو که به الهه دریا پیشکش شده به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری کوالالامپور در مساحتی 6758 متر مربعی ، بر فراز تپه های رابسون و مشرف به بزرگراه فدرال (خیابان سید پوترا) ساخته شده و به مانند دیگر معابد چینی با رنگ های نارنجی ، زرد و قرمز زینت داده شده است .
بخش های مختلف معبد تین هو در مالزی
کنده کاری های فوق العاده ، ستون های زیبا ، مجسمه ها و تندیس های خدایان به این معبد بودایی جذابیت بخشیده اند و فروشگاه هدایا و سوغاتی ، سالن عبادت ، سالن گردهمایی ، معبد باغ گیاهان دارویی چینی ، چشمه آرزوها ، برکه لاک پشتان ، یک مجسمه بزرگ و دوازده مجسمه از حیوانات طالع بینی چینی از دیدنی های معبد تین هو هستند که برای هر گردشگر تور کوالالامپور می توانند جذاب باشند . این معبد دارای تالارهایی چند منظوره با سقف طلایی و ردیف هایی از فانوس های آویخته می باشد . داخل معبد سه مجسمه بزرگ با سه خدای اصلی روبروی در ورودی قرار دارد که اولی خدای ثروت ، دومی خدای قدرت و سومی خدای سلامت است . سکوهای کوچکی روبروی هر خدا قرار دارد که مردم به نوبت بر روی آن ها زانو زده و در حالی که چهار عود در دست دارند به دعا می پردازند . ستون های معبد تین هو مالزی را به رنگ قرمز ساخته و نقاشی کرده اند که وارد شوندگان آن را خوش یمن می پندازند با این ستون ها نماد هایی از معماری جدید و قدیم در این معبد ارائه داده شده است .
معبد تین هو مالزی از دیدنی های کوالالامپور ، به چهار طبقه مختلف تقسیم می شود که عبارتند از :

• طبقه اول : طبقه اول به طور کامل به غذا و مواد خوراکی اختصاص داده شده است که در این طبقه ، مغازه های کوچک و فروشگاه های مواد غذایی مختلفی برای گردشگرها وجود دارند .

• طبقه دوم : سالن بزرگی در این طبقه وجود دارد که برای برنامه ها و هدف های مختلف از آن استفاده می شود .

• طبقه سوم : این طبقه برای اجرای برنامه های رسمی استفاده می شود .

• طبقه چهارم : این طبقه ، مهمترین بخش معبد تین هوست و بزرگترین سالن عبادت کاهنان و مردم در این طبقه قرار دارد .

pic608957210001