شهر آلانیا

alanyasafarafarin-qpr.jpg
alanyasafarafarin-qpr.jpg alanya3safarafarin-qpr.jpg alanya1safarafarin-qpr.jpg alanya2safarafarin-qpr.jpg alanya4safarafarin-qpr.jpg
تمام نقاط کشور ترکیه مملو از زیبائی و جذابیت است که در میان این مناطق برخی از شهرها مانند شهر آلانیا (Alanya) از دیگر موارد شناخته شده تر هستند . در ادامه با این شهر توریستی بیشتر آشنا می شویم با سفر آفرین همراه باشید .
درباره شهر آلانیای ترکیه
شهر آلانیا در طی ادوار مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و از نقاط استراتژیک کشور ترکیه در زمان امپراتوری های گذشته بوده است . آلانیا در دهه های اخیر در زمینه گردشگری پیشرفت های چشمگیری داشته و هر روزه بر امکانات متعددی که برای مسافران در نظر گرفته شده افزوده می گردد . آلانیا از جمله شهرهای ساحلی ترکیه در بخش جنوبی این کشور می باشد که در فاصله 138 کیلومتری شرق آنتالیا واقع شده و وجود آب های فیروزه ای دریای مدیترانه و کوه های توروس در اطراف این شهر ، چشم اندازهایی خیره کننده ایجاد نموده اند . این شهر با کیلومترها سواحل شنی و زیبا برای دوستداران به دریا و تفریحات آبی انتخابی مناسب است و نسبت به دیگر شهرهای توریستی و ساحلی ترکیه هیاهوی کمتری دارد شما نیز اگر در تور ترکیه به دنبال منطقه ای هستید که به مانند آنتالیا انواع تفریحات مهیج در آن رواج داشته باشد ولی از شلوغی و هیاهو خبری نباشد آلانیا گزینه ای فوق العاده است . در واقع این شهر با داشتن آب و هوای مطلوب و دلنشین مدیترانه ای ، طبیعت زیبا و آرام‌ و همچنین آثار باستانی و تاریخی مربوط به گذشته های دور و نزدیک یکی از شهرهای توریستی ترکیه محسوب می گردد . آلانیا از شمال به رشته کوه های توروس ، از جنوب به دریای مدیترانه ، از شرق به قاضی پاشا و از غرب به ماناوگات و سیده منتهی می شود .
آب و هوای آلانیا
اکثر شهرهایی که در کرانه های دریای مدیترانه واقع شده اند دارای آب و هوای مدیترانه ای برخوردارند که آلانیا نیز این گونه بوده و دارای تابستان هایی گرم با آب و هوای معتدل مدیترانه ای و زمستان‌هایی بارانی و مرطوب است . این منطقه تقریبا 10 ماه از سال ، هوای آفتابی دارد . در تابستان میانگین دمای هوا در روز بین 32 تا 36 درجه می باشد .
جاذبه های گردشگری آلانیا
در این شهر علاوه بر سواحل شنی ، طبیعت زیبا و مراکز تفریحی ، جاذبه های تاریخی نیز طرفداران مخصوص به خود دارند و با جذابیت هایی که از خود به یادگار گذاشته اند شکوه و جلوه خاصی به این شهر بخشیده اند . از مهمترین دیدنی های آلانیا می توان به قلعه تاریخی این شهر اشاره نمود که از دوره سلجوقی به جای مانده و تا به امروز به خوبی حفظ شده است این مجموعه شامل تعداد زیادی از بناهای تاریخی مانند کاخ ها ، مساجد و مقبره است که توسط دیواری به طول 6.5 کیلومتری احاطه شده است . کلیسای آیا یورگی ، مسجد سلطان سلیمان قانونی ، آرامگاه سلطان آکشابه ، حمام سلجوقی ، آرامگاه سیتی زینب کاخ سلطان علاء الدین ، آب انبارهای کوچک و بزرگ ، فانوس دریایی و زندان و خزانه از جمله بخش های مختلف قلعه و از برترین جاذبه های گردشگری آلانیا هستند . غار داملاتاش نیز با قندیل های شگفت انگیز 15 هزار ساله و استالاگمیت های فوق العاده از زیبائی های طبیعی آلانیا به شمار می آید و دیوارهای سنگی آن با گذر سال ها به طرز خارق العاده تغییر شکل داده و تصاویر بسیار زیبایی را خلق کرده اند . همچنین برج هشت ضلعی تاریخی کیزیل کوله از اماکن تاریخی و معروف این شهر است . تفرجگاه دیم چای در ۱۵ کیلومتری شرق شهر آلانیا ، خنکای مطلوب و آرامشی ماندگار را در زیر سایه درختان با نوای زیبا و دل نشین جریان آب رودخانه را به همراه آواز پرندگان ، تقدیم خواهد کرد . موزه باستان شناسی ، موزه مردم شناسی ، لرتیس-لرتی خرابه های ماهموتلار ، خرابه های سیدرا ، بندر کشتی سازی سلجوق ، قلعه یا مسجد سلیمانیه ، مسجد امیر بدرالدین ، مسجد آکشبه سلطان ، مهمانسرای آلارا ، کاروانسرای شاراپسا و ... از دیگر جاذبه های گردشگری آلانیا هستند که گردشگران تور آلانیا می توانند از آن ها بازدید کنند .
مراکز خرید آلانیا
در شهر آلانیا گردشگران می توانند از فروشگاه های مواد غذایی‌ کوچک ، مارکت های بزرگ ، جواهر فروشی ها ، مغازه های چرم ، فروشگاه های مبلمان ، بازارهای کشاورزی محلی و بازارهای توریستی خرید کرده و لذت ببرند . البته مراکز خرید آلانیا نیز مانند بازار بزرگ ، مرکز خرید آلانیوم ، مرکز خرید بلومریا ، مرکز خرید مگامال و خیابان آتاتورک از مکان های مورد علاقه گردشگران برای خرید هستند که اجناس مختلف در این مراکز به فروش می رسند .
pic468757210001