استادیوم ملی پکن

beijing_national_stadium1safarafarin-qpr.jpg
beijing_national_stadium1safarafarin-qpr.jpg beijing_national_stadiumsafarafarin-qpr.jpg beijing_national_stadium2safarafarin-qpr.jpg
تور چین از جمله تورهایی است که با شرکت در آن گردشگران می توانند تجربه هایی استثنائی را به کوله بار سفر خود اضافه نمایند و از جاذبه هایی دیدن کنند که مختص این کشور بوده و در هیچ کجای جهان نمونه ای مشابه از آن ها یافت نمی گردد . استادیوم ملی پکن (Beijing National Stadium) یکی از سازه هایی است که برای ساخت آن از ایده های جدید و فناوری های نو استفاده شده تا به بنایی استثنایی و بیادماندنی تبدیل گردد .
درباره ورزشگاه ملی پکن
استادیوم ملی پکن با طراحی استثنائی خود به عنوان یکی از افتخارات معماری و نمادهای پایتخت چین شناخته شده و برای ساخت آن از ایده های نو همراه با تکنولوژی مدرن استفاده شده است . این بنا که به منظور برگزاری مسابقات المپیک تابستانی سال 2008 میلادی در پکن ساخته شد به دلیل طراحی فوق العاده خود و همچنین به کار بردن 45 هزار تن فولاد در احداث آن به یکی از برترین و بزرگترین سازه های فلزی جهان تبدیل شد و امروزه از جاذبه های گردشگری پکن به شمار می آید . این استادیوم تا کنون میزبان بسیاری از رویدادهای مهم ورزشی بوده و در مسابقات المپیک و پارالمپیک نیز علاوه بر برگزاری مسابقات دو و میدانی و فینال مسابقات فوتبال پذیرای مراجعه کنندگان بسیاری برای دیدن مراسم با شکوه افتتاحیه و اختتامیه بوده است .
اطلاعاتی در مورد آشیانه پرنده در پکن
ورزشگاه آشیانه پرنده یا استادیوم ملی پکن با هزینه ای بالغ بر 423 میلیون دلار بنا شد و به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری چین سالانه توریست های زیادی را به سوی خود جذب می کند . معمارن این سازه زیبا هرتزوگ و دمویرون بودند که طرح آن طی مسابقه ای که برگزار گردید از میان 13 طرح ارائه شده انتخاب شد و از 24 دسامبر سال 2003 به مرحله ساخت رسید و بعد از حدود 4 سال طبق برنامه ریزی از قبل تعیین شده در پایان سال 2007 به اتمام رسید . طرح این اثر معماری منحصر به فرد، الهام گرفته از طبیعت است الگوی داخلی آن از یکی از طرح های معماری بازاری در پکن و معماری بیرونی آن را به آشیانه پرنده نسبت داده اند . به عقیده بعضی از مردم چین این استادیوم مانند جامی سفالی است که در یک لفافه توری شکل پیچیده شده است .
مشخصات فیزیکی استادیوم ملی چین
استادیوم لانه پرنده از دیدنی های پکن به شمار می آید و به همراه مکعب آب (مرکز ملی ورزش‌های آبی پکن) به واسطه شیوه طراحی فوق العاده ، از نمادهای این شهر پیشرفته محسوب می گردد . ورزشگاه ملی پکن ، با طول 333 متر ، عرض 284 متر ، ارتفاع 69 متر ، برای ظرفیتی 100 هزار نفر طراحی شده بود که 9 هزار صندلی آن حذف شد و 11 هزار صندلی موقت نیز در آن گنجانده شده بود که بعدها گنجایش آن به 80 هزار صندلی کاهش یافت . اين پروژه به علت بهره گيری از ايده های خلاقانه و نوآور در طراحی سازه و پوسته معماری مورد توجه معماران و منتقدين هنری بوده است . ورزشگاه ملی پكن (آشيانه پرنده) نمونه ای برجسته از كاربرد علم زيست سنجی (ارگانيك شكلی) BIOMETRIC در معماری مدرن به شمار می آيد .
pic036557210001