مسجد زیتونیه در تونس

zitouna_mosque1safarafarin-qpr.jpg
zitouna_mosque1safarafarin-qpr.jpg zitouna_mosque2safarafarin-qpr.jpg zitouna_mosque3safarafarin-qpr.jpg
تونس یکی از کهن ترین کشورهای قاره آفریقا است و با قدمتی بیش از 3 هزار سال ادوار مختلفی را پشت سر گذاشته و فرهنگ های متعددی را به خود دیده است . این کشور امروزه به یکی از برترین مقاصد گردشگری شمال آفریقا تبدیل شده و مسافران زیادی برای دیدن جذابیت هایش به این منطقه سفر می کنند . مسجد زیتونیه در تونس (Zitouna Mosque) یکی از جاهای دیدنی این کشور است که د رادامه به معرفی این مکان پرداخته می شود با سفر آفرین همراه باشید .
درباره مسجد زیتونیه تونس
مسجد زیتونیه در تونس با قدمتی بیش از هزار سال از دیرباز تا کنون محلی برای تدریس علوم مختلف بوده و در دنیای اسلام از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد در واقع بسیاری از دانشمندان مسلمان از این مسجد فارغ التحصیل شده اند که ابن عرفه ، ابن خلدون (پدر تاریخ نگاری نوین) و امام مزاری از جمله معروف ترین آن ها بوده اند . مسجد زیتونیه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تونس هر ساله میزبان گردشگران بسیاری است که برای تفریح و گردش و همچنین دیدن زیبائی های آن به این کشور سفر می کنند .
اطلاعاتی در مورد مسجد زیتونیه تونس
از گذشته تا امروز در کشورهای اسلامی مساجد مختلفی بنا شده تا هم محلی برای نماز و عبادت باشد و هم نمادی برای قدرت مسلمانان در این کشور ، مسجد زیتونیه در تونس نیز یکی از قدیمی ترین مساجد موجود در این کشور و میزبان یکی از اولین و بزرگترین دانشگاه ها در تاریخ اسلام می باشد . زیتونیه به عنوان یکی از جاهای دیدنی در تور تونس وسعتی حدود 5 هزار متر مربع دارد و نام آن از تدریس در زیر درخت زیتونی که در این مسجد وجود داشته گرفته شده است . این مسجد در کنار مسجد جامع قیروان از مهمترین مساجد تونس به شمار می آید و نقش مهمی در ترویج و گسترش اسلام در شمال آفریقا ایفا کرده است . این مسجد که با 9 ورودی و 160 ستون بر روى‌ ویرانه هاى‌ یک‌ معبد قدیمى‌ و خرابه های کارتاژ در پایتخت تونس ساخته شده نمونه ای از زیباترین سبک های معماری است که ستون های قرطاجی آن با نقش های اسلامی درهم آمیخته شده است .
عرصه ی این مسجد به صورت مستطیل شکل و دارای قدمتی طولانی می باشد که صحن‌ آن‌ در سمت‌ جنوب ‌شرقى‌ مسجد واقع شده و ایوان های بزرگ و جاداری را به خود اختصاص داده است در بخش‌ غربى‌ مسجد مناره‌اى‌ زیبا به‌ ارتفاع‌ 43 متر ساخته‌ شده‌ كه‌ از درون‌ و بیرون‌ مسجد قابل‌ مشاهده‌ است‌ در رواق ‌قبله ‌، ایوان‌ هاى‌ متعددى‌ قرار دارد كه‌ ستون هاى‌ كوتاه‌ با تاج‌ و قوس ‌، آن‌ ها را از یكدیگر جدا می كند . روى‌ قسمت‌ بیرونى‌ مسجد زیتونیه ، مقابل‌ صحن‌ کتیبه‌ هایى‌ به‌ خط‌ کوفى‌ از آیات‌ قرآنى‌ موجود است و در رواق‌ قبله‌ دو گنبد وجود دارد ، یکى‌ بر فراز مربع‌ مقابل‌ محراب‌ قرار دارد و دومى‌ بالاى‌ منطقه‌ مربعى‌ که‌ در انتهاى‌ ایوان‌ میانى قرار دارد . گنبد به‌ شکل‌ چند ضلعى‌ است‌ و در پایین‌ آن‌ کتیبه‌ هایى‌ تاریخى‌ تعبیه شده است در سمت‌ راست‌ محراب‌ اتاقکى‌ کوچک‌ وجود دارد که‌ منبر چوبین‌ متحرک‌ مسجد در آن‌ نگه‌ دارى‌ مى شود .
pic612057210001