کلیسای سنت جورج در صوفیه

church_of_st-george_sofiasafarafarin-qpr.jpg
church_of_st-george_sofiasafarafarin-qpr.jpg church_of_st-george_sofia3safarafarin-qpr.jpg church_of_st-george_sofia4safarafarin-qpr.jpg
دین اکثریت مردم بلغارستان مسیحیت است و در سطح شهرهای آن کلیساهای متعددی برای عبادت و دعا ساخته شده است که برخی از آن ها قدمتی چند صد ساله دارند و از قدیمی ترین کلیساهای اروپا محسوب می گردند . کلیسای سنت جورج در صوفیه (Church of St. George Sofia) یکی از این اماکن مقدس است که تا کنون به خوبی حفظ شده است برای آشنایی بیشتر با این کلیسا با سفر آفرین همراه باشید .
درباره کلیسای سنت جورج صوفیه
در تور بلغارستان اگر خواستید یکی از آنتیک ترین ساختمان های این کشور را ببینید حتما سری به کلیسای سنت جورج در صوفیه بزنید چرا که این کلیسا با وجود قدمتی چند صد ساله هنوز هم پابرجاست و گزینه ای مناسب برای علاقه مندان به بناهای باستانی و قدیمی می باشد . این کلیسا به صورت ساختمانی مدور ساخته شده و بخشی از یک مجموعه بزرگ از ساختمان های باستانی از اواخر قرن سوم و اوایل قرن چهارم میلادی است این کلیسا بین هتل شرایتون و مقر ریاست جمهوری بلغارستان واقع شده و از باقی مانده های شهر باستانی سردیکا محسوب می شود . این بنای قدیمی از آجر قرمز ساخته شده است و دارای تقارنی پیچیده می باشد که این ویژگی ها به جذابیت و زیبایی آن افزوده است و شکوه خاصی به این کلیسا بخشیده است .
اطلاعاتی در مورد کلیسای سنت جورج بلغارستان
گفته می شود که کلیسای سنت جورج در صوفیه از قدیمی ترین کلیساهای این شهر است و به دست رومیان در زمانی که صوفیه محل اقامت امپراتورهای گالریوس و کنستانتین بزرگ بوده بنا شده است و اکنون تا خیابان های مدرن شهر فاصله اندکی دارد . کلیسای سنت جورج که از جاذبه های گردشگری بلغارستان به شمار می آید بیشتر به دلیل نقاشی های دیواری به جای مانده از گذشته شهرت یافته است در واقع 5 لایه از نقاشی های دیواری در این کلیسا وجود دارند که تا حدی حفظ و نگهداری شده اند اولین و قدیمی ترین لایه مربوط به قرن 6 میلادی زمانی که احتمالا این بنا از معبد به یک کلیسای مسیحی تغییر نمود کشیده شده و دومین لایه مربوط به سبک قرون وسطی بلغاری با فرشتگان در قرن 10 میلادی می باشد سومین لایه نیز مربوط به یک کتیبه با پیامبران است که در قرن 11 و 12 میلادی کشیده شده و عروج را به تصویر می کشد . همچنین لایه چهارم پرتره ای از یک اسقف در قرن 14 است و لایه پنجم نیز نقوشی اسلامی را به نمایش گذاشته است .
در قرن 16 میلادی همزمان با دوران حکومت عثمانی کلیسا به یک مسجد تبدیل شد اما در اواسط قرن 19 همزمان با آزادی بلغارستان این کلیسا همراه با کلیسای سنت صوفیا و مسجد صوفیه (امروز موزه ملی باستان شناسی) توسط مسلمانان رها شد و دوباره به هدف اصلی ساخت یعنی کلیسا مبدل شد . در موارد استثنایی ، کلیسا به عنوان محیطی برای مراسم رسمی نظامی و کنسرت های موسیقی ارتدوکس و کلاسیک استفاده می شده است . اگر قصد شرکت در تور بلغارستان را دارید حتما بازدید از این کلیسای کوچک را که از دیدنی های صوفیه به شمار می اید در برنامه خود قرار دهید تا یک نمونه از کلیساهای مسیحی را دیده باشید .
pic028847210001