مسجد آبی استانبول از نقاط عطف معماری اسلامی

sultan_ahmed_mosquesafarafarin-qpr.jpg
sultan_ahmed_mosquesafarafarin-qpr.jpg sultan_ahmed_mosque4safarafarin-qpr.jpg sultan_ahmed_mosque2safarafarin-qpr.jpg sultan_ahmed_mosque3safarafarin-qpr.jpg sultan_ahmed_mosque1safarafarin-qpr.jpg
استانبول است و مساجد بسیار ، به طوری که برخی از ان ها به دلیل قدمت و همچنین نمای داخلی و خارجی خارق العاده شان در دنیا زبانزد هستند و مورد توجه گردشگران واقع شده اند یکی از این اماکن مذهبی ، مسجد سلطان احمد (Sultan Ahmed Mosque) یا مسجد آبی استانبول از نقاط عطف معماری اسلامی است که در ادامه با این مکان آشنا می شوید با ما همراه باشید .
درباره مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد در استانبول
مسجد آبی استانبول از نقاط عطف معماری اسلامی است که برای مقابله با معماری درخشان مسیحیان در ایاصوفیه ساخته شده تا قدرت مسلمانان در بنا نهادن مساجد بزرگ به رخ همگان کشیده شود . این مسجد به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه ، سالانه میزبان گردشگرانی است که علاقه خاصی به بازدید از بناهای قدیمی و مساجد تاریخی دارند و از تماشای سبک معماری فوق العاده آن ها لذت می برند اگر شما نیز قصد دارید با تور استانبول به این شهر زیبا و تاریخی سفر کنید حتما بازدید از این مسجد را در برنامه خود قرار دهید در واقع مسجد آبی نمونه ای بی نظیر و منحصر به فرد از معماری دوره عثمانی است و برای گردشگران جذابیت زیادی دارد . در استانبول مساجد زیادی وجود دارد که این مسجد از قدیمی ترین آن هاست و با قدمتی حدود 4 قرن هنوز هم به خوبی حفظ شده و فعال می باشد .
تاریخچه و معماری مسجد آبی استانبول
همانگونه که بیان شد مسجد آبی استانبول از نقاط عطف معماری اسلامی و عثمانی است و در منطقه قدیمی استانبول و در چند قدمی کاخ توپکاپی و روبروی ایاصوفیه واقع شده و معماری خارق‌العاده ، اهمیت تاریخی و زیبایی خیره کننده‌ این بنا از جمله عواملی هستند که این مسجد را به یکی از برترین جاذبه های گردشگری استانبول تبدیل نموده اند . مسجد آبی یا مسجد کبود نامی است که غربی ها بر این مسجد نهاده اند و علت ان استفاده از رنگ آبی برای زینت بخشیدن به فضای داخلی مسجد بوده است .
ساخت این مسجد در سال 1609 میلادی به دستور سلطان احمد اول اغاز شد و کار معماری و طراحی آن به محمد اقا واگذار شد تا بنایی زیبا و مجلل برای عبادت مسلمانان ساخته شود . این مسجد بزرگ دارای 6 مناره است که شکوه و جلوه خاصی به آن بخشیده است گفته می شود وقتی سلطان احمد دستور طراحی این 6 مناره را صادر نمود سخت با مخالفت روبرو شد چرا که تا آن زمان فقط مسجدالحرام شش گلدسته داشت لذا برای اینکه هم سلطان احمد به خواسته خود برسد و هم اینکه مسجد الحرام متمایز از مساجد دیگر باشد او دستورداد تا گلدسته دیگری برای مسجد الحرام ساخته شود تا تعداد مناره های این مسجد در مکه به هفت برسد . وجود این مناره ها با ارتفاع 64 متر از وجه تمایز این مکان با مساجد دیگر است به دلیل اینکه اکثر مساجد 2 یا 4 مناره دارند . نحوه چیدمان گنبدهای مسجد نیز بسیار جذاب است این گنبدها به صورت آبشاری و زیبا در نمای خارجی مسجد می درخشند و چشم هر بیننده ای را خیره می سازند .
به منظور تامین نور و تنظیم روشنایی داخل مسجد در ساخت این بنا بیش از 200 پنجره به کار رفته و لوسترهای بزرگی در داخل اویزان شده است . برای دکوراسیون داخلی مسجد از حدود بیست هزار کاشی ساخته شده در ازنیک استفاده شده است که آیات قرآنی بر ان ها نقش بسته اند. زیباترین و هنرمندانه ترین قسمت مسجد محراب آن است که از سنگ های مرمر با تراشکاری های ظریف ساخته شده و طراحی منبر و محراب ان به گونه ایست که حتی در زمان شلوغی همه بتوانند به این قسمت ها دید داشته باشند .
pic468647210001