کلیسای تاریخی بویانا در بلغارستان

boyana_churchsafarafarin-qpr.jpg
boyana_churchsafarafarin-qpr.jpg boyana_church1safarafarin-qpr.jpg boyana_church2safarafarin-qpr.jpg boyana_church3safarafarin-qpr.jpg
بلغارستان بناهای تاریخی متعددی را در خود جای داده که هر کدام با ویژگی های منحصر به فرد و جذابیت های خیره کننده بسیار چشم نواز هستند و حتی برخی از آن ها در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند یکی از این بناها ، کلیسای تاریخی بویانا در بلغارستان می باشد که با نقاشی های نفیسی که بر روی دیوارهای آن ترسیم شده است می تواند برای هر یک از گردشگران تور بلغارستان جذاب باشد در ادامه توضیحاتی در مورد این کلیسای ارتدوکس داده می شود .
درباره کلیسای بویانا بلغارستان
کلیسای تاریخی بویانا در بلغارستان و در حومه صوفیه واقع شده که بخش های مختلف آن در طی گذر زمان و به مرور اضافه و تکمیل شده است . این کلیسای باستانی از افتخارات بلغارستان است چرا که با ارائه معروف ترین نقاشی های دیواری نفیس در جهان نقش مهمی در توسعه نقاشی قرون وسطی بلغاری و اروپا ایفا کرده است . کلیسای بویانا (Boyana Church) با جذابیت ها و ویژگی های مخصوص به خود در سال 1979 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و از جاذبه های گردشگری بلغارستان به شمار می آید . این کلیسا از جمله بناهایی است که به خوبی حفظ و نگهداری شده و یکی از کلیساهای ارتدوکس باقی مانده از معماری های قرون وسطی در بلغارستان می باشد ساعت بازدید از کلیسای تاریخی بویانا در ماه های مختلف سال متفاوت می باشد به طوری که گردشگران از 1 آوریل تا 31 اکتبر از ساعت 9:30 الی 17:30 می توانند به این مکان مراجعه کنند و اگر تاریخ سفر آن ها از 1 نوامبر تا 31 مارس باشد این کلیسا از ساعت 9 الی 17 پذیرای آنان می باشد .
اطلاعاتی در مورد کلیسای بویانا بلغارستان
کلیسای تاریخی بویانا در بلغارستان در منطقه بویانا قرار گرفته و مجموعه کنونی آن طی 3 مرحله و در قرن های متفاوت ساخته شده است به طوری که بال شرقی کلیسا در دو طبقه در اواخر قرن 10 و اوایل قرن 11 میلادی ساخته شده و بخش مرکزی آن در قرن 13 میلادی تحت امپراتوری بلغاری دوم بنا نهاده شده است کل ساختمان با گسترش بیشتر به سمت غرب در میانه های قرن 19 میلادی به اتمام رسیده است . در این کلیسا که از جاهای دیدنی بلغارستان می باشد در مجموع 89 صحنه و 240 تصویر انسان بر روی دیوارها کشیده شده است که این نقاشی های دیواری از عمده دلایل شهرت این کلیسا در جهان می باشند . بازدید عموم از کلیسای بویانا در سال ۱۹۵۴ به بهانه حفاظت و بازسازی آن ممنوع اعلام شد و پس از گذشت چندین دهه در سال ۲۰۰۶ تنها بخشی از آن به روی بازدیدکنندگان بازگشایی شد و دو سال بعد در سال ۲۰۰۸ به دستور وزیر فرهنگ وقت بلغارستان به طور کامل برای بازدید آزاد شد .
نقاشی های دیواری کلیسای بویانا
نقاشی های دیواری موجود در این کلیسای باستانی در قرن ها و سالهای مختلف کشیده شده اند و گاهی نیز مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفته اند تا به بهترین نحو ممکن تا زمان حال حفظ گردند . اولین لایه از این نقاشی ها مربوط به قرن یازدهم و دوازدهم میلادی است که قطعاتی از آن ها در بخش پایین تر از محراب و دیوار شمالی ، در قسمت بالای دیوار غربی و طاق جنوبی حفظ شده اند لایه دوم این نقاشی ها به سال 1259 بر می گردد که آثار ایجاد شده در این زمان از عوامل شهرت کلیسای بویانا هستند . بخش دیگری از نقاشی های دیواری در قرن 14 ، قرن 17-16 و سال 1882 ترسیم شده اند که تعداد ان ها زیاد نیست . آثار ارزشمند موجود در کلیسا از سال 1912 تا 1915 توسط یک اتریشی و متخصص بلغاری تمیز و ترمیم شدند و این کار دوباره در سال های 1934 و 1944 تکرار شد همچنین به عنوان یکی اقدام حفاظتی از سیستم تهویه ای با درجه حرارت 18-17 سانتیگراد و نور حرارت کم استفاده می گردد .
pic192837210001