پارک ملی و کوهستانی ویتوشا در صوفیه

vitosha_mountainsafarafarin-qpr.jpg
vitosha_mountainsafarafarin-qpr.jpg vitosha_mountain4safarafarin-qpr.jpg vitosha_mountain3safarafarin-qpr.jpg vitosha_mountain2safarafarin-qpr.jpg vitosha_mountain1safarafarin-qpr.jpg
پیشینه غنی شهر صوفیه سبب شده تا این شهر میزبان دوستداران فرهنگ ، هنر و تاریخ باشد و از گردشگران بسیاری پذیرایی کند . صوفیه از شهرهای غربی بلغارستان است و جاذبه های بی نظیری اعم از پدیده های طبیعی و دیدنی های تاریخی را در خود گنجانده است پارک ملی و کوهستانی ویتوشا در صوفیه یکی از جاذبه های طبیعی است که مملو از چشم اندازهای چشم نواز و زیبایی های خیره کننده می باشد در ادامه شما را با این پارک ملی بلغارستان آشنا می سازیم .
درباره پارک کوهی ویتوشا صوفیه
پارک ملی و کوهستانی ویتوشا در صوفیه (Vitosha Mountain Sofia) با وسعتی بیش از 260 کیلومتر مربع از نمادهای این شهر اروپایی به شمار می آید و امروزه با زیرساخت هایی که در آن صورت پذیرفته به یکی از جاذبه های گردشگری بلغارستان تبدیل شده است . این پارک با قرارگیری در حومه صوفیه یکی از نزدیک ترین سایت های پیاده روی ، کوهنوردی و اسکی است و از هر نقطه شهر قابل مشاهده است و معمولا بخشی جدایی ناپذیر از تصاویر صوفیه می باشد . شاید ویتوشا در نگاه اول به مانند یک گنبد به نظر می رسد اما کوه 19 کیلومتر طول و 17 کیلومتر عرض دارد و ارتفاع بالاترین نقطه آن 2290 متر می باشد که به قله سیاه معروف شده است و محل تلاقی چهار منطقه اصلی کوه های ویتوشا محسوب می گردد در این منطقه 10 قله بالای 2000 متر وجود دارد که قله سیاه از همه بلندتر است . قابل ذکر است که طولانی ترین غار بلغارستان با نام دولاتا با طول بیش از 18 هزار متر در ویتوشا در منطقه کارستیک در نزدیکی روستای بوزنک واقع شده است و از دیدنی های صوفیه می باشد .
اطلاعتی در مورد پارک کوهی ویتوشا صوفیه
در سال 1934 میلادی با شرکت فعال جامعه حفاظت از طبیعت بلغارستان بخشی از منطقه با وسعت 6600 هکتار به عنوان پارک ملی اعلام شد که رفته رفته بر مساحت آن افزوده گردید و اکنون شامل 270.79 کیلومتر مربع می باشد و یکی از جاذبه های گردشگری صوفیه به شمار می آید . پارک ملی و کوهستانی ویتوشا در صوفیه در تمام طول سال شرایط بسیار عالی برای کوه پیمایی دارد و انواع شاخه های ورزش اسکی ، سنگ نوردی ، یخ نوردی ، پاراگلایدر ، دوچرخه سواری ، کایت سواری در برف و ... از جمله فعالیت هایی است که گردشگران تور بلغارستان در این پارک ملی می توانند تجربه کنند همچنین برای بالا رفتن از ویتوشا می توان از تله کابین استفاده کرد و از بالا زیبایی ها و چشم اندازهای خیره کننده منطقه را تماشا نمود . بعد از اعلام کوهستان ویتوشا به عنوان پارک ملی در سال 1935 در بالای آن یک ایستگاه هواشناسی ساخته شد که هنوز هم کار می کند و علاوه بر انجام فعالیت های هواشناسی به عنوان یک پناهگاه استراحت به کوهنوردان خدمت می کند و مقری برای تیم امداد کوهستان می باشد . جالب است بدانید که کوه های ویتوشا بر اثر فعالیت های آتشفشانی و پس از آن با جابجایی لایه های سنگ های گرانیتی شکل گرفته اند .
گونه های موجود در پارک ملی ویتوشا بلغارستان
شرایط اقلیمی و همچنین تغییرات ارتفاع سبب شده تا در این منطقه گونه های گیاهی و جانوری متنوعی به چشم بخورند به طوری که تحقیقات نشان می دهد که در یک منطقه کوچک از کوه 1500 گونه از گیاهان عالی ، 500 گونه از قارچ ها ، 500 نوع از جلبک ها ، 326 گونه از خزه ها و 200 نوع از گلسنگ ها یافت شده است همچنین صنوبر نروژی ، صنوبر بلغاری ، کاج مقدونی ، کاج اسکاتلندی ، کاج کوهی ، راش و توسکا از جمله درخت هایی هستند که در این منطقه رشد کرده اند در فصول مختلف از سال 200 گونه پرنده نیز در ویتوشا مشاهده شده اند .
pic030837210001