غارهای کوش آداسی

Karaca-Cave.jpg
Karaca-Cave.jpg Seven-Sleepers.jpg sirtlaniniCavee.jpg
یکی از جاذبه های پر بازدید در کوش آداسی غار های ویژه و طولانی این شهر است.
غار سيرتلانينی در کوش آداسی
غار زیبای سيرتلانينی در کوش آداسی در شهرستان کاراجاسو و در بین دو روستای به نام‌های یوکاری چام آداسی و نارلی گدیک می‌توانید آن را پیدا کنید. تمام مسیر را باید به طور پیاده در زمان 25 دقیقه طی می شود. ورودی غار بسیار تنگ است،حدود ۵ متر بعد از ورودی می توانید به راحتی در غار حرکت کنید.این غار دارای طول ۳۴۸ متر است که سالن اصلی آن ۱۴۷ متر می باشد. یکی از عمیق ترین نقاط این غار حدود ۳۲ متر است.

درون غار رودخانه ای جریان ندارد ، طوری که تردد هوا و انتقال دما در آن به راحتی صورت نمی گیرد. جالب توجه ترین چیز در مورد این غار، آب و هوای آن است. زمانی که در بیرون از غار هوا ۲۸ درجه سانتی گراد است، و رطوبت ۴۴ درصد است، در این غار دما به ۱۷ درجه می رسد و رطوبت را روی ۸۵ درصد ثابت می کند.

داخل غار کاملاً خشک و خنک است. اما به خاطر قطران ذره ذره آب از سقف، تمام غار سيرتلانينی سنگ‌های زیبایی تشکیل شده است که هر کدام به شکل سوزن سوزن، قندیل و... در آمده‌اند.

غار کاراجا در کوش آداسی
یکی از اماکن دیدنی وجذاب ترکیه غار کاراجا در کوش آداسی میباشد. این غار کاراجا در کیلومتر 9 جاده خاکی منتهی واقع در منطقه تورگوت از توابع یاتاغان ساخته شده است. در آن مسیر آبی وجوذ ندارد، مسیر به صورت پیاده طی می شود.

درون غار رودخانه ای وجود ندارد، لیکن قطرات آبهایی که از شکافهای سقف می چکد ، باعث بوجود آمدن انواع سنگ قطره ها می شود .همچنین در داخل غار استخر و چند حوضچه کوچک وجود دارد. رطوبت هوای داخل غار هر چه بیشتر به داخل رفته شود افزایش می یابد.

کوه اصحاب کهف در افسوس
کوه‌هاي شمال افسوس، جايي است که مي‌گويند اصحاب‌کهف توی غاري در دامنه‌ي کوه نزديک به دويست سال خوابيده بودند. غار هفت خوابها(تعبير ديگري از داستان اصحاب کهف)در قرن سوم هفت جوان طرفدار عيسي که نمي توانستند دين خود را بر امپراتور داسيوس آشکار کنند،به کوه پانايير فرار کرده و در غاري پناه ميگيرند و شبي که در خواب بودند ورودي غارتوسط سربازان امپراتوربا سنگهاي بزرگ بسته ميشود. ماهها و سالها اين هفت دوست در خواب بودند تا آنکه چوپاني که از آن حوالي ميگذشت ورودي غار را باز ميکند و با تابيده شدن نور به داخل غار،جوانان بيخبر از همه جا از خواب بيدار شده و پس از آنکه براي خريد به شهر افسوس ميروند از تفاوتهاي محيط اطراف و پولهاي قديمي متوجه موضوع مي شوند.

انتشاراين مسئله باعث توجه و احترام به اين غار ميگردد و از قرن پنجم به بعد بعنوان مرکز ديني و زيارتگاه درمي آيد.

pic780615210001